Az előző hét folyamán láthattuk, hogy bár egy cseppnyi életet leheltek a forintba, de még nem került ki a vízből a gazdaság. A napokban meg épp a több mint egy éve dédelgetett rákosrendezői mini-Dubaj terve dőlt dugába, ezzel állami forintok ezermilliárdjainak sorsa vált kérdőjelessé. Sorra vesszük, mi zajlott le az utóbbi héten és mi várható az elkövetkező napok során itthon és világviszonylatban makrogazdasági fénytörésben. 

Jól úszott a forint, de végül korrigált

A múlt hét első napján, hétfőn reggelre meggyengült a forint a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest. Az euró jegyzése 408,79 forintra kúszott fel, a dollár jegyzése 399,04 forintra ugrott, a svájci franké pedig 435,56 forintra nőtt. Estére újra erőre kapott a hazai deviza a nemzetközi devizakereskedelemben. 

A magyar fizetőeszköz jegyzése kedden estére belehúzott a bankközi piacon, reggelhez képest javított pozícióján. Majd szerdán derekasan állta a sarat a forint, s az eurót is lepipálta. Sőt, a dollár gyengülése még egy plusz löketet adott a forintárfolyamnak. Csütörtök estére 404-es euróárfolyamával csúcsot döntött a forint, a gyenge makroadatok és egy jegybanki nyilatkozat is mozgatta az árfolyamot. 

A forint árfolyamának alakulása az euróval szemben az elmúlt napokban (a grafikon ide kattintva nagyítható)
A forint árfolyamának alakulása az euróval szemben péntekig (a grafikon ide kattintva nagyítható)
Kép: TradingView
Ezután péntek reggelre erősödött kissé a forintjegyzés a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez mérten.

Az esti kereskedésben pedig a forint elfogadhatóan teljesített. Nagyot erősödött a héten, azonban a péntek délután közölt amerikai munkaerőpiaci adatok rontottak az árfolyamán: járt 406 felett is az euróval szemben, továbbá reggel még 389 forintot ért a dollár, késő délután már 392,6 forintot kértek érte – de a heti forintösszkép így sem tűnik rossznak.

Jegybanki prognózis, hullámzó infláció

A hetet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) sem hagyta szó nélkül: meghosszabbította 2026 végéig a jegybank hitelintézeteknek nyújtott zöld tőkekövetelmény-kedvezmény programjait. 

A munkáshitellel kapcsolatban az MNB kifejtette, hogyan lehet önerő az állami kölcsönből. Szintén a jegybank egyik prominense vetítette előre lapunknak, hogy 2025 végén eshet vissza az infláció a tűréshatárba, ám addig öt százalék fölé is emelkedhet a drágulás üteme. 

Sürgetővé válhat a digitális euró bevezetése az EU-ban. Az Európai Központi Bank ugyanis reményét fejezte ki, hogy az amerikai elnöknek a dollárhoz kötött kriptovaluták támogatására vonatkozó terve felgyorsítja a digitális euró törvényi támogatását.

Drágulás és eladósodás

Részletesen kibontottuk, hányadán állnak pontosan a fogyasztói árak az EU-s magországok területén, és hol foglalunk helyet a drágulási térképen mi, magyarok. Azt is megvizsgáltuk, hogy a magyar infláció kétszer gyorsabban nő, mint Európa szívében, s összevetettük az eurózóna inflációját a hazai adathalmazzal. Arra is kerestük a választ,

melyik ország viszi a prímet az inflációs versenyben, valamint idehaza mennyi lehet a drágulás mértéke az idén. 

Iszonyúan nagy összegben adósodott el a hazai lakosság, csúcsot döntött a lakáshitel és a személyi kölcsön is egy friss elemzés nyomán, miszerint a családok óriási hitelfelvétele jellemezte 2024-et, ebben pedig az infláció is vaskos szerepet játszott.

Ugyanakkor hiába gyötörnek bennünket a magas élelmiszerárak, mégsem feltétlenül fenntartható megoldás az áruházláncok elleni bojkott. A jövedelmi helyzetet illetően jutott jobb hír is a hétre, eszerint a 19-29 éves korosztályba tartozó fiatalok jövedelmét is felhúzta a béremelés. 

Halkabban morajlik a magyar tenger, elsüllyedt tervek

Kormányinfót tartottak csütörtökön, s noha előzetesen mindenki felhőtlen hírekre számított, hiszen Orbán Viktor a közösségi oldalán ezt már belengette, csalatkoznunk kellett. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter beszámolt róla, hogy az 550 milliárdos tételt jelentő 13. havi nyugdíjakat megvédik, továbbá részleteket árult el a januárban bevezetett 21 pontos akcióprogram jelenlegi állásáról, a kifizetések alakulásáról. 

Ám Gulyás azt is bejelentette, hogy az arab befektető helyett a főváros viheti az 5000 milliárdos beruházásra kiszemelt Rákosrendező területét, mondván így működik egy jogállam. De azt, hogy több államközi szerződést is érinthet-e a Grand Budapest bedőlése, nem tudta megválaszolni. 

Arról, hogy a szinte napra pontosan 14 hónapja bejelentett, ezermilliárdokat megmozgató nemzetközi beruházás semmivé lesz, Lázár János építésügyi és közlekedési miniszter sem tartotta magában meglátásait, az araboknak is üzent.A csütörtökön zátonyra futott történetet rákosrendezői vereségnek is lehet nevezni, korábban pedig egy nem létező törvényi helyre hivatkozott a kormány.

Köhög az ipar, de megelőztük Ausztriát

Miközben hazánk kilábalt a technikai recesszióból, megnéztük, hogy áll az Európai Unió gazdasági teljesítménye. Bármilyen meglepő, de

az Eurostat január végi kimutatása alapján közel sem Magyarország produkálja a leggyengébb eredményeket.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közölte, vegyesen zárta az évet a magyar külkereskedelem. Így az export euróban számított értéke 0,5, míg az importé 7 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól, miközben a termék-külkereskedelmi egyenleg 684 millió euróval javult. Szintén egy KSH-jelentés adta hírül, hogy még a karácsony sem tudta meglódítani a kisboltok forgalmát, ugyanis a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 0,1 százalékkal haladta meg, az előző havitól 1,2 százalékkal maradt el decemberben. Ugyancsak a KSH adatai mutattak rá, hogy tüsszögni kezdett a magyar ipar, de nem tengeribetegség miatt: tavaly decemberben az ipari termelés 5,3 százalékkal csökkent az előző évhez képest, s továbbra is a járműgyártás maradt a gyenge pont. 

A januári uniós adatok szerint a régióban drága a magyar üzemanyag, de a szomszédos országokénál olcsóbb. A magyar árak stabilak, és a közeljövőben sem várható érdemi drágulás a benzinkutakon, így aligha érdemes átugrani a szomszédba tankolni. 

Az EU sem épp a csúcskorát éli

Némileg lehorgonyoztak az árak: az Eurostat múlt szerdai adatai alapján az euróövezetben és az Európai Unióban is lassult a termelői árak növekedése decemberben havi szinten. 

Gazdasági erőfölénnyel való visszaélés, uniós korrupció, vagy csak egy rendszerhiba? Egy konkrét esetet bemutatva világossá válik, hogy az uniós támogatási rendszerben nincsenek meg a szükséges garanciák az átláthatóság biztosítására. 

Az EU statisztikai hivatala szintén a hét közepén közölt egy meglehetősen lelombozó statisztikát, mely alapján a 65 évnél fiatalabbak 8,1 százaléka nagyon alacsony munkaintenzitású háztartásban élt 2023-ban, és ez durván minden 12. személyre vonatkozik. Emiatt nem várt helyeken fenyeget a leszakadás réme Magyarországon is, avagy a szegénység újratermelődése is jó időre eldőlhet területi alapon. 

Ezt produkálták a tőzsdék a küszöbön álló vámháború közepette

Az utóbbi hét elején felkavarták az állóvizet az amerikai elnök szigorú vámintézkedései, majd az arra adott válaszreakciók. Donald Trump hétvégi bejelentései, a Kínával, Kanadával és Mexikóval szembeni átfogó büntetővámjai hírére globálisan lefordultak a tőzsdék a hétfői kereskedésben, nagy elmozdulásokat mutatott a dollár, de a kriptopiac korrigált a mélypont után. 

Időközben a mexikói elnök megegyezett Trumppal vámkérdésben, így egy hónap erejéig elhalasztották a vámok kivetését. Ezenfelül további ügyek mentén is megegyezés született a felek között. 

A republikánus politikus megismételte azon aggasztó fenyegetését, mely szerint az Európai Uniót sem hagyja megnövelt importvámok nélkül. A kereskedelmi háború kapcsán azonban az Egyesült Államok lakói sem maradnak aggodalom nélkül, akár még öngól is lehet Trump egy személyben elrendelt vámintézkedéséből. 

Előbb megrángatták az európai tőzsdéket az amerikai vámok, amikor hétfőn jelentős eséssel kezdődött és ért véget Európában a kereskedés. A hét utolsó kereskedési napján, pénteken felemás kép rajzolódott ki az indexek mentén, de az olaj és az arany ára is magasba szökött a gáz mellett, a nemesfém ráadásul csúcsdöntést abszolvált.

A hétkezdő erősödését követően a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX akkora plusz emelkedést hozott össze, hogy új történelmi csúcsot ért el. 

Ezt hozza a nem túl távoli jövő

Magyar viszonylatban a KSH a következő adatok publikálásával adós e héten

  • a hivatal kedden közli a fogyasztói árak alakulásának januári statisztikáit, 
  • csütörtökön az ipari termelés decemberi részletes adatai jelennek meg, 
  • pénteken pedig az építőipar decemberi és tavalyi egész éves teljesítményéről közölnek adatsort.

Globális vizekre evezve pedig az alábbi adatközléseket lehet érdemes kivárni

Christine Lagarde hétfői beszéde, az Európai Központi Bank (EKB) elnökének jelentős befolyása van a monetáris politikán keresztül az euró értékére, és megjegyzései rövid távú pozitív vagy negatív tendenciát határozhatnak meg. De a további napokon az EKB igazgatóságának több tagja is felszólal, és csütörtökön a bank jelentése meghatározhatja a kamatlábakat, egyben részletes elemzést tartalmaz a jelenlegi és jövőbeli gazdasági helyzetről. Szintén aznap várható az EU gazdasági előrejelzése, illetve az ipari termelés decemberi és a termelői árak januári számai. Pénteken az európai GDP tavalyi negyedik negyedévének alakulását közlik a publikummal. 

Az orbáni mesterterv nyomában: így kerülheti el Magyarország a világgazdaság viharait

Szakértő árulta el: van arra esély, hogy egy feszültebb időszakot követően inkább az együttműködés, a versengés irányába mozdul majd el az Egyesült Államok és Kína gazdasági viszonya. Ez esetben pedig Magyarország hatványozottan is profitálhat abból, hogy mindkét gigagazdasággal szoros kapcsolatokat tart fenn. Részletek.Mindemellett új világrend születik, az Orbán Viktor vezette kormányzat pedig komoly kockázatot vállalva, történelmi perspektívából sem mindennapi mutatványra készül. Bővebben.

Jerome Powell, a Federal Reserve (Fed) elnöke kedden a gazdasági kilátásokról és a közelmúlt monetáris politikai lépéseiről fog beszámolni a Washingtonban, ekkor komoly volatilitást várnak a piacon. Az amerikai fogyasztói árak, azaz az infláció, valamint az áruk és szolgáltatások árának változásáról szerdán jön ki adatsor januárra vonatkozóan. Ugyanakkor a kőolajkészletek alakulását, továbbá a tízéves kincstárjegy aukciós hozamát is ismertetik, míg csütörtökön a harmincéves kötvény hozamára derül fény. Péntekre a kiskereskedelmi forgalomról közlik majd a januári statisztikát.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!