Nem szűnnek a negatív hírek a német gazdaságról: egy új jelentés szerint jelentősen romlott a középvállalatok üzleti helyzete, míg a müncheni Ifo Intézet fő nyugati partnerünk iparáról közölt újabb aggasztó elemzést – utóbbi a magyar teljesítmény javulását is jelentősen nehezíti.
Bár az ország évtizedek óta a világ egyik vezető ipari nemzete, a versenyhelyzet jobban romlott az elmúlt két évben, mint az elmúlt harminc évben – állapítja meg a tekintélyes elemzőház, figyelmeztetve: európai viszonylatban Finnországgal, Belgiummal és Ausztriával együtt Németország pozíciója romlik a leginkább, különösen a stratégiai autóipar áll vesztésre.
A német közgazdászok új kormányt, és ezzel a gazdaságpolitika teljes megújulását sürgetik.
Kapcsolódó
Romlik a versenyképesség, muszáj lépniük
A csökkenő tendencia okaiként a viszonylag magas energiaárakat, a hátráltató bürokráciát, a köztes termékek magasabb költségeit, a munkaerőhiányt és az adóterheket említik.
Mindezek – más országokhoz képest – magasabb termelési költségekhez vezetnek Európa legnagyobb gazdaságában, ahol az addig kiemelkedő versenyképesség 2017 óta romlik, vagyis már a járvány és az energiaválság előtt lejtmenetbe kerültek a cégek.
Az Ifo elemzése illeszkedik a svájci IMD egyetem elismert versenyképességi ranglistájához, amelyen Németország – több helyet veszítve – idén 24.-ként szerepel.
Úgy látják, az ipari termelés nagyarányú elvándorlását rövid távú intézkedésként a gyors kormányalakítással és új gazdaságpolitikával, közép- és hosszú távon pedig költségcsökkentéssel és az infrastruktúra fejlesztésével lehet megakadályozni, máskülönben
az ország tovább csúszik a lejtőn és elveszíti vezető szerepét.
Bundesbank: Trump tervei is fenyegetnek
A szakértők azt is megemlítik: Donald Trump amerikai elnökké választása és a szövetségi kormánykoalíció kudarca novemberben tovább növelte a cégek bizonytalanságát.
Erre a Bundesbank is figyelmeztetett, kiszámolva, hogy ha Trump kiveti az EU-ból származó árukra a tíz-húsz százalékos vámtarifát, az Németország GDP-jét legalább egy százalékkal visszaveti.
A védővám ugyanis várhatóan tovább csökkenti a komparatív előnyöket, azaz a különleges minőség és a megfizethető árak kombinációját, ami megnehezítené a cégek boldogulását a világpiacon.
Holott az Ifo elemzése már most is arról szól, hogy külföldön is egyre több német iparvállalat küszködik, helyzetük összességében egyre bizonytalanabb.
Kételkednek a befektetők, zuhan az export
Ennek konkrét következményeit megerősítik a VDMA gépipari szövetség szerdán közzétett adatai.
Eszerint a cégek exportja 5,2 százalékkal 150 milliárd euróra esett az év első kilenc hónapjában, különösen Európából és az USA-ból érkezett kevesebb megrendelés.
Az export zuhanását több, elsöprő tényező idézte elő: a gyenge globális kereslet, valamint a geopolitikai feszültségek és a kereskedelmi konfliktusok kétségekhez vezetnek Németország kapcsán, amelynek üzleti helyszínként folyamatosan romlik a renoméja – közölték a Frankfurter Allgemeine Zeitunggal.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!