A német kormány nem zárja ki, hogy részesedést vásárol a ThyssenKrupp konszernben – mondta Olaf Scholz a Funke médiacsoportnak adott interjúban. Semmilyen lehetőséget nem zárnék ki – válaszolta a német kancellár az esetleges állami befektetésről feltett kérdésre, hozzátéve, hogy a német kormány már több alkalommal is fektetett be bajba jutott vállalatok megmentésébe. Példaként a Lufthansa, az Uniper, valamint a Meyer hajógyár támogatását hozta fel.
Közreműködésünk ideiglenes jellegű, és célja, hogy segítsünk a vállalatoknak átvészelni a nehéz időket, hogy a potenciális beruházások ne bukjanak meg a saját tőke hiánya miatt
– mondta Scholz.
Hozzátette, az acélgyártás még évszázadokig az iparunk része lesz. Most arra törekszünk, hogy hosszú távon biztosítsuk az acélgyártást Németországban. A kancellár rámutatott, ennek geostratégiai jelentősége van.
Olaf Scholz az X platformon hétfőre a berlini kancellári hivatalba hívta az acélipar vezetőit, az üzemi tanácsok képviselőit és a szakszervezetek vezetőit. A találkozón konkrét intézkedéseket vitatnak meg a német acélipar biztonsága érdekében, beleértve a villamos energia megbízható árképzését, a beruházások ösztönzését és az acél dömpingjének megakadályozását a német piacon.
A munkavállalók képviselői és a befolyásos IG Metall szakszervezet, Németország legnagyobb szakszervezete kitartó ellenállást helyezett kilátásba a tervekkel szemben.
Scholz szintén aggodalmát fejezte ki a ThyssenKrupp elbocsátási tervei miatt, különös tekintettel a Németország kulcsfontosságú hadiiparának acélszükségletére.
A ThyssenKrupp az év elején 20 százalékos részesedést adott el acélüzletágában Daniel Kretinsky cseh milliárdosnak, és további 30 százalékos részesedés eladásáról folynak tárgyalások.