Amint megjelent az új iPhone 16 a hongkongi Apple-áruházak polcain, lelkes orosz vásárlók tömege állt be a sorba, gyakran készpénz kötegeket szorongatva a kezében, hogy hozzájusson a legújabb modellekhez. Szinte lezárták az üzleteket és felajánlották, hogy a kiskereskedelmi áraknál 12 százalékkal drágábban veszik meg az eladóktól az új eszközöket.
A lehető legtöbbet szeretnénk vásárolni
– mondta az egyik orosz vásárló, Nick Alekszenkov a CNN-nek a Tsim Sha Tsuiban található Apple bolt előtt, Hongkong egyik forgalmas bevásárlónegyedében.
Az amerikai hírportál megjegyzi, hogy Moszkva ukrajnai inváziója az elsődleges oka annak, hogy az iPhone-ok olyan drágává és nehezen hozzáférhetővé váltak Oroszországban. Így az oroszok arra kényszerültek, hogy elkapkodják az újdonságokat a tengerentúlon.
Az Apple 2022 márciusa óta szünetelteti a termékértékesítést és -szolgáltatást Oroszországban. A nyugati országok szankciókat is bevezettek a Moszkvába irányuló technológiaexportra és több nemzetközi márka hagyta ott a piacot, válaszul az invázióra.
Ennek eredményeként Oroszországban nehéz beszerezni iPhone-okat, és gyakran akár 70 százalékkal is drágábbak az import akadályai miatt, még akkor is, ha Moszkva 2022 végén elfogadta azt a rendszert, amely lényegében lehetővé tette az úgynevezett szürke vagy párhuzamos importot, lehetővé téve a iPhone-ok forgalmazását a márkatulajdonos engedélye nélkül.
Az iPhone 16, amely szeptember 20-án került forgalomba a világ számos részén, legalább két nagyobb oroszországi láncnál kapható: az MTS mobilhálózat-üzemeltetőnél és az M.Video-Eldorado vezető elektronikai kiskereskedőnél, a készleteket „mindenhonnan” biztosítva – jelentette a Reuters.
Akik keresnek a szankciókon
A nagyobb halak mellett a vállalkozó szellemű egyéni kereskedők is látnak fantáziát az iPhone telefonok behozatalában.
A CNN által megkérdezett orosz Nick Alekszenkov, hongkongi iPhone-vásárló azt mondta, hogy minden egyes telefon esetében akár 25 százalékos nyereségre számít, annak ellenére, hogy felajánlotta, hogy 12 százalékkal a kiskereskedelmi ár felett fizeti meg ezeket a telefonokat Hongkongban, ahol nem számítanak fel forgalmi adót, így különösen vonzóak a viszonteladó számára.
A 30 éves férfi mindent megtett az 1 terabájtos Pro Max modellért, és körülbelül 2000 dollárt költött telefononként, ami 250 dollárral többet, mint a hivatalos hongkongi ára.
Ez a modell nagyon népszerű Oroszországban, kivéve a sivatagi színt
– mondta.
Alexenkov hozzátette, hogy valószínűleg akkor is profitot termel, ha alacsonyabb áron értékesíti őket, mint az otthoni nagykereskedők. Az M.Video az 1 terabájtos modellt 249 999 rubelért (2710 dollárért) árulja, ami majdnem 1,7-szerese az amerikai kiskereskedelmi árnak.
De még ennél is nagyobb nyereség érhető el, hiszen az Aviton, az orosz apróhirdetési webhelyen, amely vásárlási és eladási platformot is biztosít, a különféle iPhone 16 modellek drágábbak voltak, mint a kiskereskedőknél. Az 1 terabájtos modell listaára itt 254 000 rubelbe (2742 dollárba) került.
Arra a kérdésre, hogy tartanak-e attól, hogy befektetésük meghiúsulhat, egy másik orosz vevő így válaszolt a CNN-nek:
"Vannak gazdag emberek Oroszországban, és ők az új színeket akarják."