Magyarország tíz éve 12,5 milliárd eurós, jelenlegi árfolyamon mintegy 5132 milliárd forintos megállapodást kötött az orosz Roszatommal két új blokk kulcsrakész megépítéséről a Paksi Atomerőműbe.
A Paksi Atomerőműnek jelenleg négy 500 MW-os aktív blokkja van, melléjük további két 1200 MW-osat terveznek építeni.
A Bloomberg beszámolója szerint a bővítést eddig késések sújtották, beleértve az engedélyek kiadását, a Covid-19 világjárványt és a nyugati szankciókat, amelyeket Oroszországgal szemben vezettek be Moszkva ukrajnai inváziója után.
Orbán Viktor kormánya a héten nyújtotta be azt a törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi a bővítést irányító magyar állami projektcégnek, hogy a további késések elkerülése érdekében hozzájáruljon a szerződéses ár emeléséhez. Ahogy az a kedd éjjel, a parlament oldalára feltöltött törvénymódosítási javaslatból kiderül:
A Paks II. beruházás "meghiúsulása nagyobb kárt okozna, mint annak esetlegesen módosult feltételekkel történő befejezése", ezért megteremti a kormány annak a lehetőségét, hogy a kivitelezési szerződésben rögzített "kulcsrakész" 12,5 milliárd eurós árat meg lehessen emelni, és az egyéb felmerült műszaki szempontok miatt is módosítani lehessen a kivitelezési szerződést.
– közölte a Portfolio.
A módosítás értelmében Magyarország megengedi, hogy Oroszország emelje a nukleáris szerződés árát egyetlen atomerőművének bővítésére.
A beruházási szerződést több mint 10 éve kötötték meg, és az elmúlt 10 évben minden megváltozott
– áll a budapesti Külügyminisztérium a Bloombergnek adott szerdai közleményében. A tervezett változtatásokat „az új valósághoz való alkalmazkodásnak” nevezte.
A nemzetközi gazdasági hírportállal a magyar minisztérium nem közölte, hogy mikor zárulhatnak le a Roszatommal folytatott tárgyalások, mi lesz az új ár, és azt sem, hogyan finanszírozza a pénzszűkében lévő kormány.
A Roszatom nem válaszolt a Bloomberg kommentár kérésére. A hírportál megjegyezte, hogy a nukleáris megállapodás szerinti inflációs indexálás is jelentős költségnövekedést eredményezhet Magyarország számára. A bérek is több mint kétszeresére nőttek az eltelt időszakban.
Magyarország időközben 20 évvel meghosszabbította a meglévő négy blokk élettartamát, hogy áthidalja a késéseket. Paks az ország villamosenergia-fogyasztásának mintegy 40 százalékát adja.
Az előrejelzések szerint az energiaigény meredeken emelkedik, mivel Orbán Viktor arra törekszik, hogy Magyarországot az elektromos járművek gyártásának egyik fő csomópontjává tegye. A világ legnagyobb akkumulátorgyártói közül jónéhányan megjelentek az országban az elmúlt években, növelve a kormányra nehezedő nyomást az energiakapacitások bővítésére, beleértve atomerőművét is – hangsúlyozta beszámolójában a Bloomberg.