Az Országgyűlés kivételes eljárásban kezeli a Pénzügyminisztérium (PM) megszűnésével kapcsolatos törvénymódosítást, és a tervek szerint a költségvetés zárószavazásával egy napon szavaznak majd erről is a parlamenti képviselők december 20-án, pénteken, az idei utolsó ülésnapon.

Amennyiben a törvénymódosítást megszavazza a kormánypártok parlamenti többsége, akkor az új jogszabály 2025. január 1-jétől már hatályba is léphet.

Ennek alapján a Pénzügyminisztérium beolvadna a Nagy Márton vezette Nemzetgazdasági Minisztériumba (NGM) egy gazdasági szuperminisztériumot hozva létre.

A pénzügyminiszter pedig a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöki székébe ülhet át, amikor jövő márciusban lejár Matolcsy György mandátuma.

Teljes átszervezés

Varga Mihály hétfőn már meg is tartotta első bizottsági beszámolóját leendő jegybankelnökként. Jelenleg kérdéses, hogy vajon mi lesz Varga Mihály beosztása január 1-től azalatt a pár hét alatt, amíg nem veszi át az MNB elnöki pozícióját?

Vajon mi vár a pénzügyi tárca munkatársaira januártól, miután a Pénzügyminisztérium beolvad a Nemzetgazdasági Minisztériumba? Forró napokra készüljenek vagy csupán a cégért festik át és a szuperminisztérium ezentúl ellátja majd az NGM és a PM feladatait is, változatlan létszámmal, mintha „semmi sem történt” volna?

„Kicsit nagyobb lesz”

Mindenkit átvesz a nemzetgazdasági tárca, illetve tavasztól hányan kerülhetnek majd a jegybankba Varga Mihály munkatársai közül? Januártól maradnak a PM épületében vagy költözniük kell és az épület más célra kerül hasznosításra? Az elküldött kérdéseinkre várjuk a minisztériumi válaszokat.

A második Orbán-kormánytól kezdve hol beolvasztották a PM-et  a gazdasági minisztériumba, hol önálló volt. Legutóbb a 2010-es évtized elején volt már egy hasonló csúcsminisztérium, amely a magyar gazdaságpolitikát irányította. Nagy Márton erre a felvetésre korábban úgy reagált, hogy ez a mostani: „kicsit nagyobb lesz”.