2024. január elsejétől itthon is be kell vezetni a visszaváltható PET-palackokat, ugyanis az uniós előírás erre kötelezi azokat a tagországokat, akik eddig nem vezettek be ilyen előírást.
Balogh Levente, a Szentkirályi Magyarország elnöke azt várja az intézkedéstől, hogy „ezek a csomagolóanyagok teljesen eltűnnek a szemétből”.
Nyugaton is sokan jöttek rá, hogy a visszaváltós rendszerben a PET nem szemét, hanem árucikk, és rendesen meg is szedték magukat belőle.
– tette hozzá a Pénzcentrumnak adott interjújában.
A vállalat megkezdte a felkészülést az átállásra, ráadásul a Szentkirályi nemrég már egy visszaváltó gépet is bemutatott, ami ott lesz a kereskedelmi egységekben.
Nem rossz dolog a PET-palack
Sokan támadják az élelmiszeripari cégeket, hogy műanyaggal árasztják el a világot, Balogh Levente szerint azonban fontos azt látni, hogy „8 milliárd embert kell etetni és itatni, ami műanyag nélkül nem megy”.
Ráadásul a PET-palack a legkörnyezetbarátabb csomagolóanyag, mert 9-10 alkalommal is újra lehet hasznosítani.
– húzta alá a Szentkirályi vezére.
Jó ötlet a palackhoz rögzített kupak?
A Coca-Cola és őket követve több más üdítőt gyártó vállalat is elkezdte a kupakok rögzítését a palackokhoz, biztos Ön is találkozott már ilyen itallal az elmúlt időszakban.
A Szentkirályi elnöke szerint azonban újrahasznosítási szempontból a megoldás „kifejezetten rossz”, mert
- a kupak polietilénből készül, a palack pedig PET-ből,
- a két anyagot pedig mindenképp szét kell választani, mert a kupak nem újrahasznosítható.
Több mint egy millió műanyag palackot adnak el naponta
Naponta 1,2 millió műanyag palackot forgalmaznak a világban, s ha ez a tendencia folytatódik, 2050-re több műanyag szemét lesz az óceánokban, mint amennyi hal. Bővebben →