Szaúd-Arábia ambiciózus Neom-projektjének vezérigazgatója hat év után hirtelen lemondott. Nadhmi al-Nasr 2018 óta vezette a Neomot – írta meg a Business Insider. Helyette Aiman ​​Al-Mudaifert, a királyság Állami Befektetési Alapjának ügyvezetőjét nevezték ki megbízott vezérigazgatónak.

A Wall Streat Journal által látott belső e-mail szerint az igazgatótanács stratégiai döntése természetes velejárója az építkezésnek. Al-Mudaifer egyébként több neves szaúdi cég igazgatótanácsában is szerepel.

A Neomnak számos régiója van, köztük a The Line – egy 106 mérföldes, tükrökbe burkolt vízszintes szerkezet, ahol a tervek szerint 2030-ra mintegy 1,5 millió embert fogadnának, de ezt a számot nyáron jócskán lecsökkentették. Az eredeti tervek szerint 170 kilométer hosszan futott volna, ennek azonban már csak a töredékét építenék meg 2030-ig. Erről itt írtunk részletesebben.

Ez kulcsfontosságú része a szaúd-arábiai Vision 2030 projektnek, amelynek célja a királyság gazdaságának diverzifikálása az olajtól azáltal, hogy új iparágakat indít és több turistát vonz. A futurisztikus város a tervek szerint repülő taxikat is használ majd, és megújuló energiával fog működni.

A Neom számos problémával szembesült a kezdetek óta, beleértve a pénzügyi problémákat és az építési késéseket. Vizsgálták a Szaúd-Arábia által elkövetett állítólagos emberi jogi visszaéléseket is.

A hatóságok két várost kiürítettek, és a huwaitat törzs mintegy 20 ezer tagját kényszerítették arra, hogy elköltözzön, és a projekt megkezdődhessen. A The Line állítólag „egy olyan forradalom, amely az embereket helyezi előtérbe”, a törzs tagjai számára azonban csak szenvedést okozott. Itt vannak erről a kíméletlen részletek >>>

Májusban Malcolm Aw, a Solar Water zöldenergia-cég vezérigazgatója azt mondta a Business Insidernek, hogy felmondott egy 100 millió dolláros szerződést a Neommal, miután megtudta, hogy a falvakat lebuldózerezték, hogy utat engedjenek a megacitynek.

2023 májusában az ENSZ szakértői aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a Huwaitat törzs három tagját kivégzik, mert állítólag ellenzik a projektet. Az egyik férfit, Abdul Rahim al-Huwaitit később a szaúdi hatóságok megölték.