Noha az óévtől már búcsút vettünk, statisztikai szemmel 2024 még az újév lecsengésével is tartogathat érdekes összefüggéseket.

Ilyen az üzemanyagok árának decemberi alakulása is, amelyről a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a napokban tett közzé tanulságos adatokat. 

Amellett, hogy borúsan indította az évet a magyar gazdaság, és önmagában a forint is enerváltan kezdte az új esztendőt, a tankolnivaló ára sem túl fényes: a benzinnél nem várták meg a 2025-öt az áremeléssel.

Hogy állunk a régiónk kontextusában?

Most, az utóbbi időszak inflációja és más gazdasági nehézségek közepette – kiváltképp a benzinkutakat gyakran látogató autósok számára – nem elhanyagolható kérdés: olcsóbb vagy drágább-e az üzemanyag itthon, mint a régiós országokban?

Járjuk körül első körben a benzin árváltozásait! Az Európai Unió által kiadott Weekly Oil Bulletin adatai alapján 

a tavalyi év utolsó hónapjában a 95-ös oktánszámú motorbenzin átlagára 617 forintra rúgott Magyarországon.

Ez megegyezett a szomszédos országok átlagértékével; ugyanakkor a régió országaiban a decemberi átlagár 600 forint volt, a magyar ár pedig 2,8 százalékkal, azaz 17 forinttal izmosabb volt ennél.

Az üzemanyagok drágulása az eurót használó országokat sem kíméli
Az üzemanyagok drágulása az eurót használó országokat sem kíméli

A KSH publikálta adatsorhoz hozzáfűzték azt is, hogy az előző havi adathoz képest 7 forinttal vándorolt feljebb a 95-ös benzin átlagára Magyarországon; ezzel párhuzamosan a szomszédos és a régió országaiban megfigyelt átlag is növekedett, 3, illetve 5 forinttal – itt tehát az árak változása azt jelzi, hogy 

a benzin hazánkban látványosabban drágult, mint Kelet-Közép Európa más gazdaságaiban.

A régiós országok közül Ausztriában, Horvátországban, Szerbiában és Szlovákiában magasabb lett a benzin átlagára decemberben, mint Magyarországon. Az előző havi adathoz képest a legnagyobb mértékben, 9 forinttal nyugati szomszédunkban szökött fel a benzin ára. Ám nominálisan a legdrágábban a tőlünk délre fekvő, nem EU-tag szomszédos országban lehetett hozzájutni, 632 forintnyi literáron. Figyelemreméltó, hogy az említett négyből három ország már eurót használ.

Viszont öt ország jobban teljesített nálunk: Lengyelországban és Szlovéniában a 95-ös benzin átlagára kevesebb mint 5 százalékkal, Csehországban és Romániában 5–10 százalékkal, Bulgáriában pedig több mint 15 százalékkal elmaradt a magyartól. Utóbbi literenként 521 forintos árral a legkedvezőbb benzinköltségről tanúskodik.

Kép: Economx

A kialakult sorrendből tehát kirajzolódik, hogy regionális szinten kétségtelenül a középmezőnybe kerültünk benzinár terén (forint/liter):

  1. Bulgária: 521 
  2. Csehország: 584 
  3. Románia: 585 
  4. Lengyelország 589 
  5. Szlovénia 616 
  6. Magyarország 617 
  7. Ausztria 623 
  8. Szlovákia 623 
  9. Horvátország 626 
  10. Szerbia 632

Nem jó, de nem is tragikus?

Most pedig lássuk, hogy a dízel/gázolaj esetében miféle árváltozások zajlottak le!

A dízelüzemanyag havi átlagára Magyarországon 633 forint volt,

ez 0,5 százalékkal, egy hajszállal alacsonyabb volt a szomszédos országok 636 forintos átlagértékénél a KSH szerint.

A 612 forintos régiós átlagárat 21 forinttal, 3,4 százalékkal túlszárnyalta a dízel átlagára itthon. Az előző havi adathoz képest 9 forinttal robogott feljebb a gázolaj havi átlagára Magyarországon. 

A szomszédos országokban megfigyelt átlagár 10 forinttal, a régiós pedig 11 forinttal ugrott meg a novemberi adathoz képest. Ezekből az látszik, hogy a múlt hónapban 

bár jelentősebb árnövekmény jellemezte a többi régióbeli országot, idehaza mégis viszonylag magas árszintnek lehettünk tanúi.

A dízelolaj decemberi átlagára Ausztriában, Szerbiában és Szlovéniában meghaladta a magyar értéket, Bulgáriában viszont mintegy 18 százalékkal olcsóbb volt annál. Vagyis némi átrendeződés látható a benzin viszonylatában, miközben a bolgárok őrzik itt is a leginkább pénztárcabarát pozíciót.

Az előző havi adathoz képest a régió összes országában nőtt a dízel átlagára, Csehországban és Szlovéniában volt tapasztalható a legnagyobb mértékű, egyaránt 14 forinttal szaladtak meg az árak. A leginkább zsebbenyúlós árakat ez esetben is a szerbek produkálták.

Kép: Economx

Másik rangsorunk nyomán úgy fest, hogy a dízelárat tekintve szintén a középmezőnyt erősítjük – holtversenyben a horvátokkal (forint/liter).

  1. Bulgária: 521 
  2. Lengyelország 587 
  3. Románia: 599 
  4. Szlovákia 604 
  5. Horvátország 633 
  6. Magyarország 633 
  7. Ausztria 639 
  8. Csehország: 639 
  9. Szlovénia 647 
  10. Szerbia 691

Összetett kép árnyalja a drágulási trendet

A fő kérdésünkre a válasz tehát nem fekete-fehér:

nemcsak a benzin és a dízel vonatkozásában mutatkozik eltérés, hanem más maga a trend, és az is, ha csupán a jelenlegi árakat vesszük figyelembe.

A fentiekből szintén kiolvasható, hogy a V4-ek körében meglehetősen vegyes a kép, ami az országonkénti árfekvést illeti a töltőállomásokon.

Mindenesetre a KSH adatai azt is tükrözik, hogy 2024 szeptemberéig a hazai üzemanyagárak csökkenő tendenciát mutattak, azt követően pedig újra dráguló pályára álltak. Szeptemberben még a benzin 585, míg a gázolaj 592 forintba került literenként Magyarországon.

Árnyék vetül a jövőbeni árakra
Árnyék vetül a jövőbeni benzinárakra is

Miután fentebb a tavaly decemberi adatokat veséztük ki, hozzá kell tenni, hogy azóta már 2025 első napjaiban is emeltek a járműüzemanyagok árain: mind a dízel, mind a benzin drágult. Ugyanakkor január 7-ével ismét rápakolnak az árakra, 

  • a 95-ös benzin ára így 628 forint/liter,
  • a gázolajé pedig 647 forint/liter környékén mozog a kutakon.

Ezt a folyamatot pedig érthető módon a jövedéki adó inflációkövető emelkedése sem fékezte, hiába szűnt meg a kiskereskedelmi adó.

Ráadásul azt csupán említés szintjén jegyezzük meg, hogy az egyes országokban tapasztalt bérszintekkel arányosítva, vagyis reálértéken alaposan átíródna az a régiós ártérkép – mindkét üzemanyagtípusnál. Főleg úgy, ha számításba vesszük, hogy Magyarország a sereghajtók közt áll az életszínvonal, illetve az átlagfizetések versenyében.

Kiderült, hol a legmagasabb az EU-ban az életszínvonal, elkeserítőek a magyar adatok

Az unió tagországai közül Luxemburg lakói élnek a legnagyobb anyagi jólétben, míg Magyarország Bulgáriával egyetemben a sor végén kullog.