A Volkswagen AG németországi dolgozói hétfőtől munkabeszüntetést terveznek, miután a szakszervezeti vezetők és a menedzsment nem jutottak megállapodásra arról, hogyan is lehetne csökkenteni a költségeket az autógyártó névadó márkájánál – számolt be róla a Bloomberg.

„Ha szükséges, ez lesz a legkeményebb kollektív tárgyalási csata, amelyet a Volkswagen valaha is látott” – fogalmazott Thorsten Groeger, a szakszervezet főtárgyalója. Hozzátette, hogy

valamennyi üzemben figyelmeztető sztrájkok kezdődnek majd.

A Volkswagen szóvivője jelezte, hogy a vállalat konstruktív párbeszédre törekszik egy közösen támogatott megoldás elérése érdekében. Azt is hozzátette, hogy a cég konkrét intézkedéseket hozott a tervezett sztrájkokra válaszul.

A VW vezetése és a szakszervezeti vezetők között arról folyik a vita, hogy miként lehet megbirkózni az elektromos járművek iránti kereslet csökkenésével, a magasabb működési költségekkel és a kínai gyártók növekvő versenyével.

Míg a vezetőség szerint a vállalatnak három németországi gyárat kell bezárnia és több ezer dolgozót elbocsátania, a szakszervezetek képviselői a gyárak nyitva tartását szorgalmazták.

Németországban egyébként a szakszervezetek gyakran szerveznek figyelmeztető sztrájkokat, ideiglenes munkabeszüntetéseket, hogy nyomást gyakoroljanak a vezetésre, amikor a bértárgyalások megrekednek.

A VW vállalati struktúrája is erős beleszólást biztosít a dolgozóknak a kulcsfontosságú döntésekbe, ami megnehezíti a vezetőség számára, hogy egyoldalú költségcsökkentéseket hajtson végre.

A munkavállalók képviselői a vállalat felügyelőbizottsági helyeinek felét foglalják el, míg a VW székhelye, Alsó-Szászország további két helyet töltenek be.

Németország autóipara egyre súlyosabb válsággal küzd, amely már nem csak a gyártókat és beszállítókat, hanem a logisztikai cégeket is érinti