A hitelhez állami támogatás nem kapcsolódik, de az OTP Bank az indulástól kezdve zöld kamatkedvezményt és az azzal járó alacsonyabb törlesztőrészleteket biztosít.
A zöld szemlélet ma már egyre fontosabb az ingatlanpiacon, térnyerését a józan számítások, a piaci kényszerek, az emelkedő rezsiköltségek is támogatják.
Már most is növekszik a kereslet az energiahatékony ingatlanokra, a jövőben a tendencia erősödése várható.
A közel nulla energiaigényű a trendi
A Lechner Tudásközpontnál hozzáférhető, az épületek energetikai tanúsítványait gyűjtő nyilvános – az újépítésű, valamint az értékesítésre szánt használt lakások energetikai tulajdonságairól, fogyasztásáról tájékoztató – adatbázisból kiderül, hogy 2016 óta (2023. április 14-gyel záródóan) a lakóépületekre kiadott 1,053 millió energetikai tanúsítvány 29,6 százaléka HH, azaz gyenge vagy annál is rosszabb besorolású.
Ami azt jelenti, hogy ezek energetikai hatékonysága legalább háromszor gyengébb, mint a ma korszerűnek tartott, úgynevezett „közel nulla energiaigényű” („BB” vagy magasabb energetikai osztályú) otthonoké.
Az utóbbi követelményt pedig csupán a vizsgált ingatlanok 4,6 százaléka teljesíti.
Készülhetnek az agrárcégek: kötelező lesz a zöld-jelentés
A fenntarthatóságot szolgáló intézkedéseknél érdemes figyelni arra, hogy az EU a cégek egyre nagyobb részére írja elő a beszámolási kötelezettséget: 2026-tól, azaz a 2025-ös pénzügyi évre vonatkozóan már azok a hazai agrárium meghatározó cégei is érintettek lesznek. Bővebben>>>Fenntarthatósági nyomásra újabb zöld kedvezmény
Azt, hogy a keresletre már most hatással van a zöld szemlélet, jól mutatja, hogy ebben az adatbázisban a tavalyi év utolsó harmadában jelentősen megváltozott az energetikai tanúsítványok és ezzel együtt az értékesített lakások körének összetétele.
Míg 2022 első kilenc hónapjában 10,8 százalék volt a legalább BB minősítésű kiadott tanúsítványok aránya, az utolsó negyedévben – amikor már érvényesült a rezsiköltségek emelkedésnek hatása – ez 18,8 százalékra ment fel.
Az energiahatékonyság és rezsiköltségek szerepének felértékelődését támasztja alá az is, hogy
- a lakossági felmérésben a válaszadók kétharmada fontosnak tartotta, hogy energiahatékony legyen egy ingatlan,
- ebből egyharmad szerint ez nagyon fontos szempont.
- Mindössze tízből egy válaszadó mondta, hogy nem figyel oda különösebben erre a kérdésre ingatlankeresésnél.
Mennyi a futamidő?
A július 3-tól elérhető Zöld Lakáshitel terméket a piaci változásokra és az ügyfelek igényeire reagálva alakították ki a bank szakemberei.
Futamideje minimum 11, maximum 30 év, a legmagasabb összege pedig 130 millió forint.
A hitel folyósításához megszabott energetikai követelmények teljesítésére az ügyfelek 24 hónapot kapnak, szükség esetén pedig halasztást is kérhetnek. A Zöld Lakáshitel kombinálható az OTP Bank úgynevezett Évnyerő és az egyszeri kamatcsökkentés szolgáltatásával is.
Energetikai elvárások és feltételek
Az OTP Bank Zöld Lakáshitelhez kapcsolódó feltételek, energetikai elvárások a következők:
- Új ingatlan vásárlása vagy építése esetén: a lakóingatlan összesített energiaigénye legfeljebb 80 kWh/m²/év, továbbá „BB” (azaz közel nulla energiaigényre vonatkozó követelménynek megfelelő) vagy annál jobb energetikai besorolással rendelkezik.
- Meglévő ingatlan korszerűsítése esetén: „BB” energetikai besorolás és négyzetméterenként évente 80 kilowattóra primer energiaigény vagy legalább 30 százalékos javulás a primer energiaigényben.
Hamarosan zöld célokra is fordítható a fogyasztóbarát lakáshitel
Áprilistól zöld célokra is fel lehet venni a minősített fogyasztóbarát lakáshitelt az Ersténél. Az energiafelhasználásukat csökkenteni kívánó hitelfelvevők az új lakás vásárlása, illetve építése mellett korszerűsítésre és felújításhoz is igényelhetik a konstrukciót. Bővebben>>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!