A 2009-ben alakult BRICS-országok körébe ma már nem csak Brazília, Kína, India, Oroszország és Dél-Afrika tartozik, hanem január 1-től Egyiptom, Etiópia, Irán, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek is, ezzel a globális GDP 37 százalékát meghaladó értékű tömböt hozva létre, amely potenciálisan szemben áll más intézményekkel, például a G7-tel és a NATO-val – írja a Euronews.

Ez egy informális klub, leginkább abban az értelemben egységesek, hogy elleneznek egy olyan gazdasági rendet, amelyről úgy gondolják, hogy ellenük dolgozik – mondta Stewart Patrick, a Carnegie Alapítvány vezető munkatársa. Szerinte,

ahogy új tagokkal bővülnek, úgy lesz egyre nehezebb a BRICS-országok számára, hogy koherens világnézetet és politikákat alakítsanak ki.

Kínával és Indiával szemben a csoportosulásnak már voltak belső feszültségei, az új tagok, például Szaúd-Arábia és Irán pedig „történelmileg halálos ellenségek” – mondta Stewart Patrick. A legvitatottabb potenciális új tag pedig Törökország, amelynek elnöke, Recep Tayyip Erdogan is Oroszországba utazik. 

Az ország a második legnagyobb hadsereggel rendelkezik a NATO-ban, és történelmileg a nyugathoz igazodott. Külügyminisztere a közelmúltban utalt arra, hogy a geopolitikai váltás oka az, hogy többször visszautasították az ország EU-tagságát. Ez lehetővé teszi Erdogan számára, hogy átvegye a feltörekvő hatalmak védelmezőjének köpenyét, és ne egyszerűen csak a nyugattal álljon össze. 

Miközben hasonlóan nagy visszhangot váltott ki, hogy Antonio Guterres, az egykori portugál miniszterelnök, az ENSZ főtitkára is jelen van a kazanyi BRICS-találkozón.

Az ukrán külügyminisztérium az X-en írt bejegyzésében erre a következőképpen reagált: „rossz választás, amely nem viszi előre a béke ügyét”, és „károsítja a az ENSZ hírnevét”. 

Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter Antonio Guterres lépését „elfogadhatatlannak” nevezte az X-en. Elképzelhető, hogy Guterres azért ment Oroszországba, hogy előmozdítsa a békekezdeményezést, de ez inkább legitimálja Vlagyimir Putyin politikáját – mondta erről Stewart Patrick.

Mások számára a BRICS-országok miatti aggodalom nem geopolitikai, hanem inkább gazdasági jellegű – tekintettel egy olyan blokk potenciális erejére, amely jelenleg az EU gazdasági méretének két és félszerese.  

Enrico Letta, volt olasz miniszterelnök azt mondta, hogy a BRICS-csúcs azt erősíti meg, hogy Európának egységesíteni kell erőit és integrálnia gazdaságait. Kérdés, hogy „az Egyesült Államok vagy Kína gyarmatává akarunk-e válni” a közeljövőben – mondta Letta hétfőn az EP-képviselőknek.

Putyin megint mesterkedik valamiben: meghívta a VIP-t

Kazanyban kezdődik a BRICS-csúcstalálkozó, amely a 2009-ben Brazília, Oroszország, India és Kína alapította szövetség vezetőinek legnagyobb találkozója az ukrajnai orosz invázió kezdete óta. Szakértők szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ezzel azt akarhatja demonstrálni a nyugati hatalmaknak, hogy hazája egyáltalán nem elszigetelt. Itt olvashatja az előzményeket >>>