Meglépte az Egyesült Államok, felfüggesztik a más országoknak nyújtott amerikai segélyek folyósítását, ez pedig Ukrajna katonai és gazdasági támogatásának beszüntetését eredményezi – írja a Washington Post egy meg nem nevezett amerikai kongresszusi tisztségviselőre hivatkozva.

Donald Trump még az elnöki beiktatását követő napon írt alá rendeletet arról, hogy befagyasztja a többi országnak nyújtott fejlesztési segítségnyújtást 90 napra, hogy felmérje, e programok megfelelnek-e az Egyesült Államok külpolitikájának.

Az orosz támadás miatt háborúzó Ukrajna segítése mellett a Tajvannak szánt amerikai fegyvervásárlások finanszírozását is megszakítják.

Sötét napok köszönthetnek be

Bár a cikk szerint Kijev érintettsége logikus lenne, egy szintén névtelenül nyilatkozó ukrán illetékes szerint azonban a költségvetési támogatást továbbra is kapják. Mindenesetre sok országot bizonytalanságba taszított a Trump-adminisztráció rapid lépése a külföldi segélycsomagok felfüggesztéséről. Ukrajna számára a helyzet különösen bizonytalannak tűnik, a megszorítások kérdéseket vetnek fel alapvető jövőjét illetően, beleértve az orosz invázió által leginkább érintetteket támogató humanitárius segítségnyújtást is.

A megszólaltatott kongresszusi asszisztens szerint Washington a közvetlen kétoldalú gazdasági segítséget a Volodimir Zelenszkij vezette ország viszonylatában is leállítja.

Az Ukrán Fegyveres Erők 128. különálló Kárpátaljai hegyi roham-dandár harckocsizó zászlóaljának katonái kiképzésen vesznek részt Zaporizzsja régióban, Ukrajnában 2025. január 28-án.
Az Ukrán Fegyveres Erők 128. különálló Kárpátaljai hegyi roham-dandár harckocsizó zászlóaljának katonái kiképzésen vesznek részt Zaporizzsja régióban, Ukrajnában 2025. január 28-án.
Kép: Reuters / Stringer

Eközben a RIA Novosztyi emlékeztet arra, hogy Oroszország úgy véli, az Ukrajnának szánt fegyverszállítások zavarják a háború békés rendezését, s közvetlenül bevonják a NATO tagállamait a konfliktusba, sőt, „játszanak a tűzzel”. 

Minden olyan szállítmány, amely Ukrajna számára fegyvereket tartalmaz, legitim célponttá válik Oroszország számára 

– jegyezte meg Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, aki nincs nézetével egyedül, ezt ugyanis a Vlagyimir Putyin irányította Kreml is hasonlóan látja.

Számos pozitív hozadékkal járt a segélyprogram

Az Egyesült Államok a USAID keretében eddig több mint 7,6 milliárd dollár humanitárius és fejlesztési segélyt küldött Ukrajna részére Oroszország 2022 februári megszállása óta, ezenfelül 30 milliárd dollár közvetlen költségvetési támogatást is biztosított

A USAID sok jót hozott, különösen a háború alatt – például az orosz támadásokat elszenvedő közösségek energiaellátását, humanitárius munkát, oktatási támogatást, különösen menedékházak építését az iskolákban 

– idézte fel egy illetékes, aki a bírálatból eredő esetleges megtorlástól való félelem miatt burkolózott névtelenségbe.

Az ukrajnai segélyprogramokhoz kapcsolódó személy azt is elmondta, hogy az amerikai finanszírozás segített megvédeni az Egyesült Államok érdekeit az országban, többek között a korrupcióellenes erőfeszítések révén.

Ez lehet Trump valódi stratégiája a háború lezárására

Donald Trump elnöki beiktatása óta több kijelentést tett Ukrajnáról, Putyinról és a háború befejezéséről, amelyek árulkodnak az Európa számára talán legfontosabb vállalása kapcsán követett stratégiájáról. Részletek cikkünkben.