A magyar kormány elsőként gratulált a georgiai (grúziai) kormánypárt hétvégi győzelméhez, majd Orbán Viktor miniszterelnök Szijjártó Péter külügyminiszter társaságában hétfőn Tbiliszibe utazott.

A dél-kaukázusi országban hétvégén rendezett választásokon a Georgiai Álom egyértelmű győzelmet aratott 53-54 százalékos eredménnyel, míg a második helyen végzett párt 17-18 százalékos ért el.

Az Európai Unió (EU) 13 országának külügyminisztere bírálta és korainak nevezte Orbán Viktor kormánytámogató grúziai látogatását.

Az érintett országok - Franciaország, Németország, Lengyelország, Hollandia, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Írország, Litvánia, Luxemburg, Portugália és Svédország - külügyminiszterei közös állásfoglalásukban azt írták, hogy:

nemzetközi megfigyelők a választási szabályok megsértéséről számoltak be a kampány során és a választás napján egyaránt.

Az MTI tudósítása szerint a szakminiszterek elítélték „a szabad és tisztességes választásokra vonatkozó nemzetközi normák mindennemű megsértését”. Kijelentették, hogy osztják a nemzetközi megfigyelők aggályait, és követelték a panaszok pártatlan kivizsgálását, valamint a megállapított jogsértések elszámoltatását.

A szokásos károgók és a hivatalos rettegők nem vesztegetik az időt

- reagált a nyilatkozatra Szijjártó Péter.

A külügyminiszter szerint 13 kollégája továbbra sem tudja megemészteni, hogy a demokrácia a népakaratról szól, és azt sem, hogy a georgiai kormányt nem Brüsszelből jelölik ki, hanem azt maguk a georgiai emberek választják meg.

Sajnos a 13 külügyminiszter ismét azt bizonyította, hogy a liberális mainstream szerint egy országban csak akkor van demokrácia, ha a liberális párt nyeri a választást

- fogalmazott Szijjártó Péter.

A kormány Magyarországon 14 éve szembesül az ebből fakadó külső támadásokkal - közölte a külügyminiszer azzal, hogy a feladat azonban továbbra sem az, hogy megfeleljenek a brüsszeli elvárásoknak, hanem az, hogy teljesítsék az emberek akaratát. Jelezte azt is, hogy a georgiai kormánnyal a jövőben is szorosan együtt működnek a kapcsolat fejlesztése és az európai integráció felgyorsítása érdekében.

A kutya ugat, a karaván halad!

- közölte.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter is tagja volt a magyar delegációnak, Tbiliszi-ben tárgyalt Levan Davitashvili-vel, Georgia miniszterelnök-helyettesével, egyben gazdasági és fenntartható fejlődési miniszterével. A tárcavezető is gratulált a kormányzópárt parlamenti választáson elért győzelméhez. Az egyeztetés a miniszterek megállapították, Magyarország és Georgia együttműködése az elmúlt években töretlenül fejlődött, többek közt az energetika, a gyógyszer és élelmiszeripar területén. Georgia Magyarország 74. kereskedelmi partnere. A két ország közti kereskedelmi áruforgalom idén 12 százalékos bővülést mutat a tavalyi évhez képest, amely Nagy Márton szerint ígéretes, a kormány célja az áruforgalom további élénkítése. Hozzátette, a gazdasági együttműködés megerősítése Georgiával nem csak hazánk, hanem az Európai Unió egésze számára lehetőséget jelent. Magyarország ezért továbbra is támogatja Georgia európai uniós integrációs törekvéseit - derül ki a tárca közleményéből.