A Nemzetközi Valutaalapot (IMF) rengeteg bírálat érte amiatt, hogy az előrejelzések szerint Oroszországban a növekvő nyugati szankciók ellenére idén erősebb lesz a gazdasági növekedés, mint például az Egyesült Királyságban vagy Németországban.
Kristalina Georgieva, az IMF vezérigazgatója a CNN-nek adott interjújában elmondta, hogy Oroszország gazdasági kilátásai csak 2023-ban erősek, utána „elég lesújtóak”. „Ha a középtávú előrejelzéseinket nézzük, akkor Oroszország gazdasága legalább 7 százalékkal zsugorodik” – emelte ki a vezérigazgató.
A konkrét számok
Az IMF 2023-ra 0,3 százalékos, 2024-re pedig 2,1 százalékos bővülést várt Oroszországban, míg a Világbank közgazdászai 3,3, illetve 5,6 százalékos zsugorodást valószínűsítettek.
Még az orosz jegybank is pesszimistább volt – a GDP 1 százalékos csökkenésére számítottak januárban.
Jeffrey Sonnenfeld, a Yale egyetem professzora a Fortune magazinban azt írta, hogy az IMF „elaludt a kapcsolónál”, és Vlagyimir Putyin orosz elnök propagandáját ismételgeti.
Az IMF vezérigazgatója szerint Oroszország gazdasága idővel szenvedni fog, mivel
- a munkavállalók kivándorolnak,
- a technológiákhoz való hozzáférés megszűnik,
- és a hatalmas energiaipart sújtó szankciók is lassítani fogják a gazdaságot.
„Bár Oroszország sikeresen átirányította nyersolajszállítmányait Kínába és Indiába, ez nem lesz tartós hatással az orosz gazdaságra” – vélekedett Kristalina Georgieva.
Miután Európa a közelmúltban importtilalmat rendelt el az orosz nyersolaj és olajtermékek tengeren keresztüli behozatalára, Moszkva pénzügyei a feszültség jeleit mutatják.
Az orosz kormány 2,58 billió rubel (körülbelül 12 200 milliárd forint) költségvetési hiányról számolt be januárra és februárra vonatkozóan, szemben a 2022-es év azonos időszakának 415 milliárd rubeles (körülbelül 2 000 milliárd forint) többletével.
Azt is közölték, hogy az olaj- és gázbevételek 46 százalékkal csökkentek az előző évhez képest.
Folytatódik az inflációs harc
Eközben az amerikai és az európai gazdaság meglepően rugalmasnak bizonyult – mondta Kristalina Georgieva. Kiemelkedőnek gondolja az európai munkaerőpiac erejét és Európa gyors leválását az orosz energiáról.
„Mindez pozitívan járul hozzá a növekedési kilátásainkhoz és nem gondoljuk, hogy globális recesszió lenne az idei évben” – emelte ki az IMF vezér.
- Az IMF várakozásai szerint a világgazdasági kibocsátás, amely 2022-ben 3,4 százalékkal nőtt, 2023-ban 2,9 százalékkal emelkedik.
- Georgieva szerint azonban fontos, hogy a politikai döntéshozók ne engedjenek idő előtt a kamatemelésekből, nehogy az árak ismét az egekbe szökjenek.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!