Jean Claude Juncker, az Európai Bizottság volt elnöke szerint Ukrajna még nem áll készen a teljes jogú európai uniós tagságra, helyette korlátozott tagságot kellene kínálni neki – számol be az Euronews.
A lapnak adott interjújában a luxemburgi uniós politikus arra figyelmeztetett, hogy az EU-nak „nagyon óvatosnak” kell lennie az új tagok blokkba való felvételével kapcsolatban.
Érvelése szerint a korrupció, a gyenge gazdaság és az államszervezet hiányosságai miatt Ukrajna egyelőre nem fogadható el uniós tagként. Bár elismerte, elfogadja, hogy Kijev tesz előrelépéseket a korrupció és az oligarchia felszámolása érdekében.
Köztes megoldást vázolt fel
A 70 éves diplomata így azt tanácsolta Brüsszelnek, hogy
ajánljon fel másodlagos tagságot, amely magában foglalja az egységes piachoz való hozzáférést, a kulcsfontosságú vitákban való felszólalást, de az asztal melletti szavazás hiányát is.
Juncker tehát azt javasolja, hogy Ukrajna bejuthat az EU-ba, de nem szavazhat az Európai Tanács ülésein, ahol mind a 27 tagállam vitázik és szavaz a tömböt érintő kulcsfontosságú kérdésekről.
Nem azt a benyomást akarjuk kelteni bennük, hogy távol vannak a tagságtól, hanem azt mutatjuk meg, hogy úton vannak a tagság felé anélkül, hogy megvannak a valódi tagság minden joga és lehetősége
– jelezte.
Odapirított a magyarországi vezetésnek is
Juncker, aki 2014 és 2019 között elnökölt az EU legfelsőbb végrehajtó testületének élén, sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a bizottság hogyan kezelte a problémás tagállamokat, például Magyarországot és Szlovákiát, melyek kormányait gyakran kritizálták az uniós jogszabályok megsértése miatt.
Ez kudarc volt mind az említett országok, mind az Európai Unió számára
– összegezte.
„Jóindulatú elhanyagolással kezeltük a helyzetet. Nagyon szigorúnak kell lenni, amint azt a közelmúlt tapasztalatai mutatják, ha a jogállamiság tiszteletben tartásáról van szó. Ez az európai egyesülés és integráció lényege” – zárta gondolatait Jean Claude Juncker.