Az Egyesült Államok hétfőn közel 6 milliárd dollárnyi katonai és költségvetési kiegészítő támogatást jelentett be Ukrajnának; Joe Biden elnök hivatali utolsó heteit arra használja fel, hogy megnövelje Kijevnek nyújtott segélyeit, mielőtt Donald Trump megválasztott elnök átveszi a hatalmat – írja a Reuters.
Biden 2,5 milliárd dollárt kitevő kiegészítő biztonsági segítséget jelentett be Ukrajnának.
Janet Yellen pénzügyminiszter elmondta, hogy az Egyesült Államok 3,4 milliárd dolláros további költségvetési segélyt bocsátott Ukrajna rendelkezésére, ami a háború sújtotta országot kritikus forrásokhoz juttatja az ukrán civilek és infrastruktúra elleni fokozódó orosz támadások közepette.
Az összesen 5,9 milliárd dollárra rúgó segítség mintegy 2340 milliárd forintot tesz ki.
Az én utasításomra az Egyesült Államok továbbra is kérlelhetetlenül azon fog dolgozni, hogy megerősítse Ukrajna pozícióját ebben a háborúban a hivatali időm hátralévő részében
– húzta alá közleményében a demokrata elnök.
Biden bejelentése két részből áll:
- egyfelől egy 1,25 milliárd dolláros katonai segélyt tartalmaz az Egyesült Államok készleteiből,
- másfelől egy 1,22 milliárd dolláros Ukrajnai Biztonsági Segítségnyújtási Kezdeményezés (USAI) csomagot.
Utóbbi Biden hivatali idejének utolsó ilyen segélycsomagja.
Az USAI értelmében
a katonai felszereléseket a védelmi ipar biztosítja, vagy partnerektől szerzik be, nem pedig amerikai készletekből, ami azt jelenti, hogy hónapokig vagy évekig eltarthat, amíg a csatatérre érnek.
Yellen közleménye szerint az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségével és a Külügyminisztériummal összehangoltan nyújtott közvetlen költségvetési támogatás jelentette a végső kifizetést a 2024-es ukrajnai biztonsági kiegészítő előirányzatokról szóló törvény értelmében.
Az Egyesült Államok Kongresszusa összesen 175 milliárd dolláros támogatást hagyott jóvá Ukrajna számára Oroszország közel három évvel ezelőtti Ukrajna elleni inváziója óta
– állítja a szövetségi költségvetés pártoktól független bizottsága.
Az utóbbi időben az oroszok észak-koreai csapatokat használnak fel harci pozíciójuk megerősítésére. Az észak-koreai erők tömeges veszteségeket szenvednek Oroszország Ukrajna elleni háborújának frontvonalain, csak az elmúlt héten ezer katonájuk vesztette életét vagy sebesült meg az orosz Kurszk régióban – közölte pénteken John Kirby, a Fehér Ház szóvivője.
Közel három éve, a háború kipattanása után Washington több milliárd dollárnyi segélyt ajánlott fel Ukrajnának, de nem biztos, hogy a segélyek ilyen ütemben folytatódnak majd Trump elnöksége alatt is, aki január 20-án váltja Bident. A republikánus politikus azt ígérte, gyorsan véget vet az orosz-ukrán háborúnak.
Az elnökválasztási kampány során Trump megkérdőjelezte az Egyesült Államok részvételének mértékét a konfliktusban, és megfogalmazta, hogy szerinte az európai szövetségeseknek többet kellene viselniük a pénzügyi terhekből.
Yellen kijelentette, hogy az Ukrajnának nyújtott folyamatos gazdasági segítség kulcsfontosságú ahhoz, hogy fenntarthassa a kormányzati szolgáltatásokat, és továbbra is megvédje szuverenitását, és megszülessen egy igazságos béke.
„Nem szabad meghátrálni ebben az erőfeszítésben”
– zárta szavait az amerikai pénzügyminiszter.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!