Büntetésre számíthatnak a közösségimédia-cégek, ha nem tesznek jelentős plusz lépéseket az interneten magukat felnőttnek kiadó gyermekek problémájának megoldására – figyelmeztetett az Ofcom. Az Egyesült Királyság médiahatóságának friss felmérése szerint
a 8-17 évesek 22 százaléka a közösségimédia-platformokon azt hazudja, hogy elmúlt 18 éves.
Ez annak ellenére van így, hogy a 2025-ben hatályba lépő online biztonságról szóló törvény megköveteli majd a Metához tartozó Facebooktól kezdve valamennyi ilyen felületektől, hogy fokozottabban ellenőrizzék az életkort.
Az Ofcom a BBC-nek elmondta, „riasztó” megállapításai azt mutatják, hogy a technológiai cégeknek sok tennivalójuk van, hogy megfeleljenek ennek az új jogi normának – és azt mondta,
végrehajtási intézkedésekkel kell szembenézniük, ha ezt elmulasztják.
A brit állami szerv szerint a gyerekek felnőttként való kezelése növeli a káros tartalomnak való kitettség kockázatát a social media felületeken.
„A platformoknak sokkal, de sokkal többet kell tenniük, hogy megtudják gyermekeik életkorát az interneten” – húzta alá Ian Mccrae, az Ofcom piaci intelligencia igazgatója, aki rámutatott,
a jogszabályok lehetővé teszik a vállalatok számára, hogy globális bevételük 10 százalékára bírságot szabjanak ki.
Ugyanakkor számos techcég a közelmúltban olyan intézkedéseket jelentett be, amelyek biztonságosabbá teszik a közösségi médiát a fiatalok számára, például az Instagram „tinifiókokat” indított el. De a glasgow-i Rosshall Akadémián egy tinédzsercsoport a BBC-nek bevallotta, hogy közösségi médiafiókjukhoz felnőtt korosztályt adtak meg.
Olyan könnyű hazudni a korodról
– fogalmazott az egyikük, hozzátéve, beírta a tényleges születésnapját – a napot és a hónapot –, és bár 15 éves, de az évnél visszagörget tíz évet. Egy másik, vele azonos korú diák elmondta, nem kérnek semmilyen igazolványt, ami hitelesítené az adatokat.
Mccrae úgy látja, „a gyermek életkorának önbevallása nyilvánvalóan teljesen elégtelen”. Ez jövő júliustól már megváltozhat az új törvény révén.