Példát mutathat Németország Európában: a jogalkotók szándéka még nem ismert, a társadalom viszont máris határozottan támogatja, hogy ausztrál mintára tiltsák be a közösségi média használatát a 16 éven aluliak számára – derül ki egy friss felmérésből fő nyugati partnerünknél.
A social media korlátozása az iskolai telefonhasználat tiltásához hasonlóan nagy felháborodást kelthet, ahogy Ausztráliában is éles viták mentén született meg a jogszabály – a világon elsőként.
Ám elképzelhető, hogy a jövő évi szövetségi választások előtt kampánytéma lehet a gyermekek védelme a közösségi média ártalmai ellen, ezzel pedig az EU vezető országát követve más tagállamokban is napirendre emelik a kérdés.
Németország lehet a következő
Futótűzként terjedhet el globálisan az a gyakorlat, amelyről a napokban született törvény Ausztráliában.
Eszerint a jövő évtől korlátozzák a gyermekek és a tizenévesek közösségi médiához való hozzáférését, már csak a 16 éves vagy annál idősebb korosztály használhatja majd a social felületeket.
Európában is van igény: a hétvégén egy reprezentatív felmérésből kiderült, hogy Németország lakossága elsöprő többségben támogatna egy hasonló intézkedést.
A Welt közölte, hogy YouGov friss kutatásában a németek 77 százaléka szerint szükséges korlátozni az ifjúság hozzáférését a közösségi médiához, mert az negatív hatással van a kiskorúakra.
A Tiktok a fő mumus
Azok, akik úgy szavaztak, hogy nem biztosak vagy akár ellenzik a tiltást, azt is elismerték, hogy nem ismerik annyira a Tiktok, az Instagram és a Facebook működését, ám az ellenzők közül a legtöbben a Tiktokot tartják leginkább kártékonynak.
A többség szerint a social médiában elsősorban a tartalom felelős a káros hatásokért, míg minden ötödik válaszadó úgy véli, hogy a közösségi média függőséget okoz, ami pedig nem tesz jót a gyerekeknek.
A 18 évnél idősebb megkérdezettek jóval több mint fele szerint viszont mindkét jelenség együttesen hátráltatja a fiatalabb generációk optimális fejlődését, ezért kell a korlátozás – a többségi népakarat pedig mérvadó lehet a politikai kampányígéretekhez is.
Szelfin keresztül ellenőrizhetik a korhatárt
Ausztráliában pénteken döntött a parlament a 16 éven aluliakat érintő tiltásról.
A maga nemében a világon elsőként megjelent közösségi médiatörvény heves vitákat váltott ki a szenátusban, de szinte minden nagyobb párt támogatta Anthony Albanese miniszterelnök ellentmondást nem tűrő lépését, akárcsak az ausztrál emberek bő háromnegyede.
Ausztrália azonban még egy évig nem vezeti be az alsó korhatárt, hogy a platformok felkészülhessenek az ellenőrzés végrehajtására – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Ehhez számos módszert tesztelnek, beleértve a feltöltött szelfi biometrikus ellenőrzését vagy egy speciális szolgáltató igénybevételét, ahová személyazonossági igazolást kellene benyújtani.
Csalódottak a cégek, a véleményszabadságra hivatkoznak
Ha a cégek nem tesznek megfelelő intézkedéseket, akár 50 millió ausztrál dollár (30,8 millió euró) büntetésre is számíthatnak.
Nem meglepő módon a platformok üzemeltetői bírálták a törvényt: a Tiktok például bejelentette, hogy „csalódott”, míg az ENSZ gyermekalapjának Unicef Ausztrália vonala szerint a gyerekek „rejtett és szabályozatlan online terekbe” kényszerülhetnek.
Jelenleg Németországban a 13 és 16 év közötti kiskorúak szüleik beleegyezésével használhatják a közösségi médiát, míg az Egyesült Államok Florida államában teljes tilalom van a 13 év alatti gyermekek számára. Utóbbi ellen per várható, mivel egyes kritikusok szerint a tiltás csorbítja a véleménynyilvánítás szabadságát.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!