A földgáz fő összetevőjének számító, és az egyik legkörnyezetszennyezőbb anyag, a metán kibocsátásának csökkentésére szánta el magát az Unió, a világ legnagyobb olaj- és gázimportőre. A jogszabály így próbál nyomást gyakorolni a nemzetközi olaj- és gázimportőrökre a környezetvédelem jegyében.
Az EU szélesebb körű zöld erőfeszítéseinek körébe illeszkedő szabályozás értelmében az európai olaj- és gázkitermelőknek, nemzetközi beszállítóknak rendszeresen ellenőrizniük kell a tevékenységükkel járó metánszivárgásokat, illetve megtiltja, hogy a vállalatok szándékosan elégessék vagy kibocsássák a nem kívánt metánt a légkörbe - írja a Portfolio.
Az uniós miniszterek hétfőn jóváhagyták a törvényjavaslatot, ami „maximális metánintenzitási értékeket” ír elő az európai piacon forgalomba hozott fosszilis tüzelőanyagokra. Jelentős pénzügyi büntetésekre számíthatnak azon olaj- és gázimportőrök, amelyek nem fogják magukat tartani a Bizottság által 2030-ig pontosított határértékhez.
Alessia Virone, a Clean Air Task Force nonprofit szervezet EU ügyekért felelős igazgatója szerint
az Unió ily módon harmadával csökkentheti a fosszilis anyagok szállításából és használatából származó globális metánkibocsátást.
Az Egyesült Államok partnerséget mutat abban, hogy az EU-val karöltve 2030-ig 30%-kal csökkentse a metán-termelést. Azonban a törvény negatív fogadtatásban is részesült: az Olaj- és Gáztermelők Nemzetközi Szövetsége szerint az EU veszélyeztetheti az energiabiztonságot azzal, ha nem ismeri el más joghatóságok meglévő metánszabványait és felülírja azokat.
EU Monitor
Mikor jut hozzá Magyarország a 2021-2027 között jutó felzárkóztatási támogatásokhoz? Hogyan alakul a magyar kormány és az Európai Bizottság viszonya? Mi történik Brüsszelben? A hazánkat érintő legfontosabb brüsszeli történések az Economx.hu EU Monitor rovatában. Kövessen minket!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!