Az EU Kopernikusz Éghajlatváltozási Szolgálatának (C3S) novemberi adatai szerint a hónap globális felszíni átlaghőmérséklete 1,62 Celsius-fokkal haladta meg azt a szintet, amely a fosszilis tüzelőanyagok tömeges elégetése előtti időszakban a globális felmelegedés fő okozója volt. A tudósok szerint a 2024-es év eddigi 11 hónapja alapján az éves átlag várhatóan 1,60 Celsius lesz, ami meghaladja a 2023-ban felállított 1,48 Celsiusos rekordot – írja a The Guardian. 

Most már szinte teljes bizonyossággal megerősíthetjük, hogy 2024 lesz az eddigi legmelegebb, és az első 1,5 Celsius-fok feletti év. Ez még nem a párizsi megállapodás felrúgását jelenti, hanem azt, hogy az ambiciózus klímavédekezés sürgetőbb, mint valaha

 – mondta Samantha Burgess, a C3S igazgatóhelyettese.

A párizsi klímamegállapodás kötelezi a 196 aláíró felet, hogy az éghajlati katasztrófák hatásainak korlátozása érdekében a globális felmelegedést 1,5 Celsiusos átlag alatt tartsák. Ezt azonban egy-két évtizedben, nem pedig egyetlen évben mérik.

Persze az 1,5 Celsius alatt tartás hosszú távon egyre valószínűtlenebbnek tűnik. A bolygót felmelegítő CO2-kibocsátás 2024-ben várhatóan tovább emelkedik, annak ellenére, hogy a világ vezetői, országai 2023 végén globális ígérete tettek a „fosszilis tüzelőanyagokról való átállásra”.

A fosszilis tüzelőanyagok kibocsátásának 2030-ig 45 százalékkal kell csökkennie ahhoz, hogy egyáltalán esély legyen a felmelegedés 1,5 Celsiusra való korlátozására. A közelmúltban tartott koppenhágai klímacsúcson azonban nem sikerült megállapodásra jutni arról, miként is lehet a szénről, olajról és gázról való átállást előmozdítani. A C3S adatai szerint 2024 novembere volt a 16. olyan hónap a vizsgált 17 hónapos időszakban, amikor az átlaghőmérséklet meghaladta az 1,5 Celsius-fokot.

Sajnos az éghajlati válság hatására történő szélsőséges időjárási jelenségek felerősödésének eredménye már egyértelmű. A korábban elképzelhetetlen intenzitású és gyakoriságú hőhullámok, a pusztító viharok és a súlyos árvizek  világszerte egyre gyakrabban fordulnak elő.

Az EU Kopernikusz Légkörfigyelő Szolgálata (Cams) múlt heti jelentése szerint 2024-ben különösen heves erdőtüzek pusztítanak Észak- és Dél-Amerikában.

A Swiss Re biztosítótársaság kutatóintézete szerint a szélsőséges időjárás okozta gazdasági károk is folyamatosan nőnek. Adatai szerint a 2024-re becsült gazdasági károk 6 százalékkal, 320 milliárd dollárra emelkedtek, ami 25 százalékkal magasabb az előző 10 év átlagánál.

A Helene és a Milton hurrikánok és az Egyesült Államokban pusztító hevesebb zivatarok, valamint az árvizek Európában és az Egyesült Arab Emírségekben mind-mind hozzájárultak az óriási veszteségekhez. Globálisan károk kevesebb mint felét fedezte azonban biztosítás, mivel a katasztrófák a szegényebb régiókat is bőven sújtotta.

Kifutottunk az időből, kétszer olyan nagy lesz a felmelegedés

Az ENSZ friss jelentése szerint a jelenlegi klímapolitika mellett az évszázad végére kétszer akkora lehet a felmelegedés mértéke, mint ami a párizsi klímacélokban szerepelt. Kifutottunk az időből és így nem lehet elkerülni a katasztrófát.
Bővebben>>>