Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője egy nappal azután figyelmeztetett, hogy Moszkva egy ukrán katonai létesítményre mért csapást az Oreshnik nevű hiperszonikus rakétájával.

Peszkov leszögezte, Oroszország nem volt köteles az Egyesült Államokat figyelmeztetni a csapásról, azonban azt mégis megtette 30 perccel a kilövés előtt. Az amerikai hadsereg információi szerint a rakéta tervezése a nagyobb hatótávolságú RS-26 Rubezh interkontinentális ballisztikus rakéta tervén alapult, és kísérleti jelleggel készült, amiből valószínűleg csak néhány darabbal rendelkezik Oroszország – írja tudósításában a Guardian.

A Pentagon jelentése szerint a rakétát hagyományos robbanófejjel lőtték ki, azonban ezen Moszkva változtathat, ha akar. Sabrina Singh, a Pentagon szóvivője szerint a rakéta bármikor átszerelhető, és akár nukleáris robbanófejeket is képes hordozni.

Oroszország korábban nem használt közepes hatótávolságú rakétát, elemzők szerint pedig ez hatással lehet az európai rakétavédelemre.

Jeffrey Lewis, a kaliforniai Middlebury Nemzetközi Tanulmányok Intézetének non-proliferációs szakértője emlékeztetett: Vlagyimir Putyin korábban utalt rá, hogy Oroszország egy közepes hatótávú ballisztikus rakétarendszer kifejlesztését fejezi be a közeljövőben, azt követően, hogy Washington és Berlin megállapodtak abban, hogy 2026-tól nagy hatótávolságú amerikai rakétákat telepít Németországba.

Veszélyes szintre lépett a háború

Először mért csapást hétfőn az ukrán hadsereg oroszországi célpontra. Egy, a brjanszki régióbna található katonai célpontot támadtak meg amerikai ATACMS rakétákkal, két nappal azt követően, hogy erre Joe Biden elnök engedélyt adott. Erre válaszol Vlagyimir Putyin módosította Oroszország nukleáris készültségről szóló doktrínáját.

A NATO tagállamokban riadalmat keltett a támadás, így ebből a szempontból a Kreml elérte a célját, az Észak-Lengyelországban található új amerikai bázis máris dühös reakciókat váltott ki. Putyin ugyanakkor azt mondta: az új rakéta útnak indítása nem a lengyelországi támaszpont kiépítésére volt válasz, hanem arra, hogy Ukrajna nyugati fegyverekkel támadt meg orosz területeket.

Az orosz államfő az állami tévében azt mondta, hogy az Oresznyik nevű rakéta bevetése egyfajta erődemonstráció, amellyel Oroszország azt üzeni, hogy határozottan és szimmetrikusan válaszol egy esetleges eszkaláció esetén.

Moszkva azt is közölte továbbá, hogy egy rakéta- és védelmi vállalatot is célba vett a közép-ukrajnai Dnyipro városában, ahol a Pivdenmash, az oroszok által csak Juzsmashnak nevezett rakéta- és űrrakérta-gyártó cég székhelye található.

Az Egyesült Államok és Oroszország 1987-ben kötötték meg a közepes hatótávolságú nukleáris erőkről szóló szerződést (INF), amelyet azonban 2019-ben az Egyesült Államok felbontott, miután azt állította, hogy Moszkva megsérti a megállapodást. Ezt a Kreml tagadta.

Az ukrán külügyminiszter közölte, hogy a jövő héten konkrét eredményeket érthet el Ukrajna a további lépéseket illetően, mivel az ország a NATO tagországaival találkozik. Andrij Szibiga szerint komolyan fokozódik a háború és az orosz agresszió is.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter részt vesz a hétvégén a G7-ek olaszországi találkozóján - közölte pénteken a külügyminisztérium az ukrajnai háború miatt növekvő feszültségek közepette.

Múlt szombaton a G7 vezetői megismételték ígéretüket, hogy szankciók, exportellenőrzés és egyéb intézkedések révén továbbra is súlyos költségeket rónak ki Oroszországra az ukrajnai invázió miatt, és megfogadták, hogy ameddig csak szükséges, támogatják Kijevet.

Donald Tusk: közeleg az ismeretlen

A lengyel kormányfő pénteken arra figyelmeztetett, komoly és valós veszélye van a globális háborúnak az ukrajnai konfliktus e heti súlyos eszkalálódását követően.

A lengyel pedagógusszövetségnek tartott beszédében úgy fogalmazott, hogy Oroszország teljes körű ukrajnai inváziója a döntő szakaszába lép.

„Mindannyian tudjuk, érezzük, hogy közeledik az ismeretlen. Egyikünk sem ismeri ennek a konfliktusnak a végét, de azt tudjuk, hogy jelenleg nagyon drámai méreteket ölt.“

– mondta a miniszterelnök.

Orbán Viktor: A legveszélyesebb két hónap előtt állunk

A helyzet fokozódik, a legveszélyesebb két hónap előtt állunk az orosz-ukrán konfliktus vonatkozásában, Magyarország minden tudására szükség lesz ahhoz, hogy kimaradjon a háborúból – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a közösségi oldalán, miután meghallgatta a védelmi tanács jelentését.
Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.