Hszi Csin-ping kínai elnök kedden azt hangsúlyozta Olaf Scholz német kancellárnak, reméli, hogy Németország segíthet az Európai Uniónak és Kínának abban, hogy a lehető leghamarabb megoldják a kínai elektromos autókra kivetett vámok kérdését – jelentette a CCTV állami televízió.

A Reuters beszámolója szerint a G20-csoport Rio de Janeiróban zajló keddi csúcstalálkozóján a kancellárral folytatott megbeszélésen Hszi kijelentette, hogy

Kína kész együttműködni Németországgal egy átfogó stratégiai partnerség „megszilárdításáért”,

Csak ezután vetette fel a kínai gyártmányú elektromos járművekre kivetett uniós vámok kérdését, amely kiélezte a Peking és az unió közötti kereskedelmi háború kilátásait.

„Reméljük, hogy Európa és Kína a lehető leghamarabb párbeszéd és tárgyalások útján megoldja az elektromos járművek kérdését, és a német fél hajlandó aktív erőfeszítéseket tenni e tekintetben”

– idézte Hszi szavait Xinhua kínai állami ügynökség.

A német kormányszóvivő közleménye szerint Scholz találkozója Hszivel mintegy 30 percig tartott, és a kancellár geopolitikai kérdéseket is megfogalmazott, beleértve az orosz-ukrán háborút és a közel-keleti konfliktust is.

Scholz különösen az észak-koreai csapatok bevetése miatti eszkaláció veszélyeire hívta fel a figyelmet.

Az Egyesült Államok korábbi közlése szerint 11 ezer észak-koreai katonát vetettek be Oroszország oldalán Ukrajna ellen harcolni, de újabban a G20-csoport elemzése már arról értekezik, hogy összesen 100 ezer főt is a frontra vezényelhetnek Észak-Koreából.

A kormányválsággal is szembenéző Scholz azt is kifejtette Hszinek, hogy nemrégiben Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott telefonbeszélgetést az ukrajnai háború befejezéséről, és a kancellár ezt a két év után megejtett hívást „kijózanítónak” nevezte a német közlemény alapján.

Irtózatos eszkaláció a küszöbön: 100 ezer katonát küld az ukrán frontra Észak-Korea

Egy orosz kormányzati forrás szerint Putyin hosszabb távon tervezi még folytatni a háborút Ukrajnában. Az orosz külügy ráadásul „új feszültségspirált” és „harmadik világháborút” vizionál Biden döntése nyomán. Globálisan is kiszélesedhet a konfliktus? Részletek cikkünkben.

Egyébiránt Kína elnöke egy dél-amerikai körúton vesz részt, amely az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés fórumán (APEC) való részvételével kezdődött Limában, ahol felavatott egy kínai finanszírozású csendes-óceáni kikötőt. A G20-ak keddi csúcsa után Hszi Csin-ping állami látogatást tesz Brazíliában, ahol várhatóan találkozik Luiz Inacio Lula da Silva brazil elnökkel, akivel több együttműködési megállapodást ír alá.