A Kreml egy törvénymódosítási javaslata szerint a külföldi szoftvert használó orosz vállalatoknak extra díjat kéne befizetniük a költségvetésbe. Makszut Szadajev, digitális fejlesztésért felelős miniszter kedden egy informatikai konferencián elmondta: 

a hazai cégekre kivetett illeték bevezetése „kiegyenlítené" a külföldi és az orosz szoftvereket. 

Egyelőre nem világos, hogy Moszkva pontosan milyen díj bevezetésével szeretné előnyösebb helyzetbe hozni a hazai technológiát – írja a Bitport.

Putyin május elején írt alá azt a rendeletet, ami előírja, hogy 2030-ig a kulcsfontosságú iparágakban  tevékenykedő cégek  80 százaléka hazai fejlesztésű szoftverekre térjen át.

A háború előtt indult az elzárkózás

Az Állami Duma már  az orosz-ukrán konfliktus  teljes körűvé válása előtt is mérsékelni próbálta a külföldi technológiai kitettségét. 

A Microsofttól való függőség felszámolása érdekében már 2010-ben megkezdték  az állami szektor nyílt forrású szoftverekre történő átállítását. 2016-ban pedig  saját fejlesztésű levelezőrendszerre állították át a kormányzati szervereket.

Részint a nyugati szankciós politika hatására, Ukrajna megtámadását követően rengeteg nyugati technológiai cég kivonult Oroszországból.

Egy tavaly decemberben elfogadott uniós szankciócsomag megtiltja az EU-s cégeknek, hogy vállalati és tervezési szoftvereket szállítsanak Oroszországba.

Ezzel párhuzamosan a Kreml több nyugati szolgáltatást blokkol vagy épp tilt ki az országból.