Az intézkedések lehetővé teszik, hogy szankcionálják azokat a harmadik országokat, amelyek segítenek Oroszországnak kijátszani a kereskedelmi korlátozásokat.

Az EU tovább erősíti a harmadik országokkal folytatott két- és többoldalú együttműködést a szankciós szabályok betartása érdekében, és ha ez nem hozza meg a kívánt eredményeket, és a kijátszás továbbra is rendszerszintű marad,

az EU-nak lehetősége lesz kivételes, végső esetben alkalmazandó intézkedések meghozatalára az érintett országok ellen.

Érkezik az orosz kőolaj, csak egy közvetítő ország „finomítja” az útját az EU-ba

Orosz kőolajból egyelőre nem lesz hiány Európában: a jelenlegi uniós szabályozói környezet lehetővé teszi, hogy a blokkon kívüli országok közvetítőként álljanak az EU és Oroszország közé. Így az olajimportot kevésbé igénylő India megveheti Oroszországtól a nyersanyagot és a finomított termékeket, hogy aztán drágábban értékesítse Európának. Bővebben>>>

Tiltott technológiák

Az elfogadott intézkedések megtiltják továbbá az olyan javak és technológiák Oroszországon keresztül történő továbbítását, amelyeket az orosz hadsereg saját céljaira felhasználhat, vagy amelyek támogatják az orosz védelmi és biztonsági ágazatot.

A Tanács ezenkívül újabb 87 szervezetet vett fel azon szankciós listájára, amelyek közvetlenül támogatják Oroszország katonai és ipari komplexumát az Ukrajna elleni agressziós háborúban.

Felfüggesztett műsorszórás

Az uniós tagállamok abban is megállapodtak, hogy további öt orosz médium műsorszórási engedélyét függesztik fel az EU-ban.

Az érintett televíziós csatornák és online magazinok az EU szerint „közvetlenül Moszkva ellenőrzése alatt állnak és összehangolt propagandatevékenységet folytatnak az EU és a szomszédos országok civil társadalma ellen, súlyosan elferdítve és manipulálva a tényeket”. Az érintett médiumok az alábbiak:

 

  • az RT Balkan,
  • az Oriental Review,
  • a Tsargrad,
  • a New Eastern Outlook,
  • és a Katehon.

 

Alapos okkal megtiltható a belépés

Tavaly júniusban az EU betiltotta területén az Oroszországból tengeren szállított nyersolaj és kőolajtermékek vásárlását, importját és átvételét.

Ennek megerősítéseképpen az új szankciós csomag megtiltja az uniós kikötőkbe való belépést azon hajók számára, amelyek hajóról hajóra történő áruszállítást végeznek, amennyiben alapos okkal feltételezhető, hogy a rakomány orosz eredetű.

Szankcióink már most is súlyos terhet rónak az orosz gazdaságra és a háborús agresszió finanszírozására. A pénteken elfogadott csomag növeli a nyomást Oroszországra és Putyin háborús gépezetére

– vélekedett Josep Borrell.

 

Putyin elbukta az energiaháborút

Bumerángként üt most vissza Oroszországra Európa gázellátásának tavalyi visszavágása: Európa ugyanolyan olcsón veszi most máshonnan a gázt, mint évtizedeken át az oroszt, az oroszok viszont olcsón sem tudják mind eladni a kiesett mennyiséget. Bővebben>>>