„Az Oroszország Ukrajna elleni agressziójának támogatására bevetett észak-koreai csapatok komoly fenyegetést jelentenek nemcsak Európára, hanem az Egyesült Államokra nézve is, aminek következményei lehetnek az egész indo-csendes-óceáni térségben" – fogalmazta meg aggodalmát Mark Rutte NATO-főtitkár közvetlen felhívásában, amelyet Donald Trumpnak címzett.
Emlékeztetőül a Euronews arról ír: Donald Trump újraválasztása kapcsán félő volt, hogy a republikánusok a Fehér Házba kerülve kiszolgáltatottá tehetik Ukrajnát a Kremlnek, és aláássák a NATO kollektív védelmi garanciáit. Az amerikai elnökválasztási kampány során Trump komoly felháborodást váltott ki azzal, hogy kijelentette, „bátorítani fogja” Oroszországot, hogy „azt tegyen, amit csak akar” azon országokkal, amelyek nem teljesítik a szövetség által előírt védelmi kiadásokat.
Az észak-atlanti szövetség amerikai fele sem nyugodhat
A Pentagon becslése szerint a kurszki régióba mintegy 10 ezer észak-koreai katonát küldtek, akiket gyalogsági taktikákra képeznek ki. Az ázsiai országból érkező katonai erők átadása fokozott készültségbe helyezte Kijevet és a Nyugatot.
Oroszország a legújabb technológiát szállítja Észak-Koreának az Ukrajna elleni háborúban nyújtott észak-koreai segítségért cserébe. Ez pedig nemcsak a NATO európai részére, hanem az Egyesült Államok területére nézve is fenyegetést jelent
– mondta el Mark Rutte újságíróknak az európai vezetők budapesti csúcstalálkozóján, ahol egyébként a házigazda Orbán Viktor diplomáciai nagyüzemre készül.
Több feladat hárul Európára
Ismeretes, a republikánus elnökjelölt az amerikai választásokon frissen aratott győzelméhez gratulált Mark Rutte NATO-főtitkár is, mellette pedig hasonlóan tett a világ számos más vezetője, köztük a magyar miniszterelnök.
„Együtt kell dolgoznunk. Szóval alig várom, hogy leülhessünk Donald Trumppal, hogy megvitassuk, hogyan tudunk közösen szembenézni ezekkel a fenyegetésekkel, mit kell még tennünk” – hangoztatta Mark Rutte, hozzátéve: „és igen, ennek egy része – és itt teljesen igaza van – az lesz, hogy
a NATO európai oldalán többet kell költenünk, többet kell tennünk azért, hogy elérjük a képességbeli célokat.”
Egy júniusi jelentés szerint a 32 NATO-tagország közül 23 teljesíti azt a célt, hogy a GDP legalább 2 százalékát védelemre fordítsa, ez a tendencia Donald Trump első ciklusa alatt kezdődött, és komolyan felgyorsult, miután 2022-ben Vlagyimir Putyin elindította Ukrajna megszállását.