Kiábrándító az Európai Unió legnagyobb gazdaságának idei teljesítménye a müncheni ifo kutatóintézet új elemzése szerint. Friss előrejelzésükben így az eddigi 1,4 százalékról 0,9 százalékra csökkentették a német növekedésre vonatkozó előrejelzésüket.
Az utolsó utáni pillanatban végül hiába lépett a kormány a szövetségi költségvetés körüli káosz rendezésére, a megszorításokkal teli, 2024-es tervek miatt újra fellángolt a bizonytalanság a németeknél, ami előrevetíti a német gazdaság gyatra kilátásait jövőre is.
2023 utolsó negyedévében a vártnál visszafogottabb a fejlődés, ami az előttünk álló évre is hatással lesz – közölte Timo Wollmershäuser, az ifo előrejelzésekért felelős vezetője. Kiemelte: a mostani bizonytalanság késlelteti a fellendülést, mivel növeli a fogyasztók megtakarítási igényét, és csökkenti a befektetési hajlandóságot.
Radikális döntés
Donald Tusk, a frissen beiktatott lengyel miniszterelnök és kormánya mindeközben meglehetősen radikális döntést hozott. A jövő évi lengyel költségvetésben egyelőre semmilyen eszközt nem különítenek el a közmédia működtetésére. A finanszírozás helyreállítása a kabinet szerint a csak a jelenlegi helyzet javítása, normalizálása után lesz lehetséges.
Egy olyan közmédia, mint amilyen most van, egyáltalán nem érdemli meg, hogy az adófizetők zsebéből finanszírozzák
– fogalmazott a kormányfő.
Trumpot letiltották a szavazólapokról
Az Egyesült Államokban az keltett izgalmakat, hogy a coloradói legfelsőbb bíróság történelmi lépést tett. Úgy határoztak, hogy Donald Trump volt elnök alkotmányosan alkalmatlan arra, hogy 2024-ben induljon, mert a 14. alkotmánykiegészítésnek a közhivatalt betöltő lázadókra vonatkozó tilalma kiterjed a 2021. január 6-i magatartására.
A mérföldkőnek számító ítélet sok szempontból felelősségre vonja Trumpot a 2020-as választások meghiúsításának kísérletéért
– adta hírül a CNN.
Trump még fellebbezhet az amerikai legfelsőbb bírósághoz, ami akár meg is őrizheti helyét az állami előválasztási szavazólapon, ha a fellebbezést nem rendezik gyorsan.
Ellenzéki tiltakozással zárultak a szerb választások
A szerb ellenzék szerint Aleksandar Vučić elnök és kormánypártja elcsalta a múlt hétvégi előrehozott parlamenti választásokat. Éppen ezért követelték az eredmények megsemmisítését.
Kiemelték, hogy a Szerb Haladó Párt
- megváltoztatta a játékszabályokat;
- befolyásolta a médiát és
- elhallgattatta a civilszervezeteket.
A Szerbia az erőszak ellen koalíció néhány tagja benyújtotta a választási csalásról szóló bizonyítékait, és éhségsztrájkkal fenyegetődztek addig, amíg a választások eredményét meg nem semmisítik.
A Szerb Haladó Párt a szavazatok 47 százalékát szerezte meg, míg az ellenzéki összefogás mindössze a voksok 23 százalékát. A Vajdasági Magyar Szövetségnek (VMSZ) minden nehezítő körülmény ellenére köztársasági és tartományi szinten egyaránt sikerült megőriznie politikai súlyát – jelentette ki Pásztor Bálint, a VMSZ megbízott elnöke. A párt hat parlamenti helyet szerzett meg a 250 fős törvényhozásban.
Hátraarcot produkált az Audi
Európa-szerte növekedtek az újautó-eladások novemberben az Európai Autógyártók Szövetsége (ACEA) szerint. Múlt hónapban közel 886 ezer új személyautót helyeztek forgalomba, ami majdnem 7 százalékos emelkedést jelent éves összevetésben.
Belgiumban, Horvátországban és Bulgáriában 30 százalék feletti volt az éves növekedés, Magyarországon viszont 3,7 százalékkal bezuhant a kereslet.
Nem a várakozásoknak megfelelően alakulnak azonban az elektromos autók eladásai, ezért az Audi úgy döntött, visszafogja az elektromos modellek bevezetését. Így szeretnék elkerülni a gyárak és a kereskedők megterhelését.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!