Akár 35 milliárd eurónyi (közel 13 800 milliárd forint) hitelt is nyújtana Ukrajnának az EU, jelentette be Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pénteken Kijevben.
A könyörtelen orosz támadások miatt Ukrajnának folyamatos uniós támogatásra van szüksége
– húzta alá az uniós szerv vezetője, aki szerint ez a kölcsön jelentős mértékben hozzájárulhat Ukrajna talpra állításához.
„Most már biztosak vagyunk abban, hogy ezt a hitelt nagyon gyorsan rendelkezésre tudjuk bocsátani Ukrajnának” – mondta von der Leyen a Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel tartott közös sajtótájékoztatón.
A hitelt az uniós országok többségének és az Európai Parlamentnek még az év vége előtt jóvá kell hagynia.
A G7-es hitelezés
Azonban nem tekinthető véglegesnek az EB-elnök által belengetett összeg, az Ukrajnának folyósítandó uniós hitel konkrét mértéke annak a függvénye, hogy a G7 csoportba tartozó államok mennyivel hajlandó hozzájárulni a megtámadott ország finanszírozásához – írja a Politico.
A kölcsön része a G7-országok idén júliusban tett ígéretének, hogy Kijevet hosszútávú fegyverszállításokkal és helyreállítási segélyekkel fogják támogatni Kijevet, és azt a befagyasztott, főként Európában tartott orosz állami vagyon jövőbeli nyereségéből fogják finanszírozni.
Az Európai Bizottság szerint a G7-ek által nyújtott kölcsön összege elfogja érni a 45 milliárd eurót:
- Kanada, Japán és az Egyesült Királyság várhatóan hozzájárul majd az újabb ukrajnai kölcsönhöz,
- azonban kérdéses, hogy az Egyesült Államok is részt vállal-e a hitelezésben.
Veszélyben az energetikai infrastruktúra
Von der Leyen „kirívó és aljas” kísérleteknek nevezte az ukrajnai polgári energetikai infrastruktúrája elleni közelmúltbeli orosz támadásokat, melynek az ország sötétségbe taszítása célja. A Bizottság elnöke csütörtökön mutatta be Brüsszel téli energiaellátási tervét Kijev számára.
Eszerint 2,5 gigawattnyi kapacitást fognak helyreállítani ezen a télen, ami az EU becslése szerint a 15 százalékát teszi ki Ukrajna szezonbeli szükségleteinek.
Ezenfelül az uniós villamosenergia-hálózathoz is szeretnék csatlakoztatni a kelet-európai országot, így a tagállamok további 2 gigawattot exportálhatnának Kijevbe a tél folyamán.