Mozgalmas héten vagyunk túl, ami az ukrán-orosz béketárgyalásokat illeti.
Hétfőn Párizsban találkoztak európai vezetők a hivatalosan meghirdetett napirend szerint a kontinens biztonságáról egyeztetni, de valójában az orosz-ukrán háború lezárásáról tárgyaltak.
Az informális válságülésen Franciaország, Németország, az Egyesült Királyság, Olaszország, Lengyelország, Spanyolország, Hollandia és Dánia vezetői, valamint az Európai Tanács, az Európai Bizottság elnöke és a NATO főtitkára vett részt, hogy
átbeszéljék, milyen „tétet” képesek a meghatározó európai államok „betenni” az orosz-ukrán háború rendezésében ahhoz, hogy helyet kaphassanak a tárgyalóasztalnál.
Az Economxnak Csiki Varga Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) John Lukacs Intézetének tudományos főmunkatársa arról beszélt, hogy Európa lépéskényszerben van, különben mindenből kimarad, a rendezés pedig orosz sikereket hozhat.
Ezt követően az első amerikai–orosz találkozóra Szaúd-Arábiában került sor kedden, hogy beindítsák a tárgyalási folyamatot. Szergej Lavrov külügyminiszter és Jurij Usakov elnökhelyettes képviselte Oroszországot, míg az Egyesült Államokat Marco Rubio külügyminiszter, Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó és Donald Trump közel-keleti különmegbízottja, Steve Witkoff.
A találkozó végén arra jutottak a felek Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő tájékoztatása szerint, hogy a Vlagyimir Putyin és Donald Trump közötti tárgyalásokra február végéig vagy később kerülhet sor.
Donald Trump már a hétvégén arról beszélt, hogy a találkozó nagyon hamar megvalósulhat annak érdekében, hogy az ukrajnai kérdést megtárgyalják. Sőt, ekkor még egyenesen arról beszélt, hogy meglátása szerint Putyin és Zelenszkij is szeretnék lezárni a harcokat.
A szaúd-arábiai eseményekről szóló beszámolók szerint az Egyesült Államok és Oroszország három lépcsős béketervet javasol: a terv tűzszünettel és választásokkal Ukrajnában, majd az új oroszbarát kormány békemegállapodásának aláírásával zárulna.
Ezt azonban később az orosz külügyminiszter cáfolta.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is többször összeszólalkozott a héten Trumppal. Utóbbi ugyanis arról beszélt, hogy Zelenszkij rendkívül alacsony népszerűségnek örvend hazájában. Erre az ukrán államfő úgy reagált, hogy „Trump dezinformációs térben él”.
Trump erre válaszul diktátornak nevezte Zelenszkijt, mivel nem tartottak választásokat az országban a háború 2022-es elindulása óta.
Szeretem Ukrajnát, de Zelenszkij szörnyű munkát végzett, országa szétesett, és milliók haltak meg feleslegesen. Jobban teszi, ha gyorsan lép, különben nem marad országa
– írta a Truth Socialon az elnök.
Mindeközben szerdán Kijevbe látogatott Keith Kellogg, Donald Trump ukrán-orosz ügyekkel foglalkozó különmegbízottja, akinek látogatásáról Zelenszkij előzetesen azt mondta, hogy személyesen kellene beszélnie az emberekkel, hogy megértse az országban uralkodó valódi hangulatot. Kellogg szerdán találkozott Olekszandr Szirszkijjel, az ukrán fegyveres erők főparancsnokával, majd csütörtökön magával az ukrán államfővel is.

Trump egy korábbi amerikai látogatás kapcsán arról beszélt, hogy durván bántak pénzügyminiszterével, és azzal vádolta meg Zelenszkijt, hogy „alszik”, emiatt nem tud alkut kötni. Scott Bessent, a pénzügyi tárca vezetője a múlt héten találkozott Zelenszkijjel Kijevben, hogy megvitassák, Washington biztonsági támogatásért cserébe hozzáférést kapjon a ritkaföldfém-ásványokhoz, azonban nem született megállapodás.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Hatalmas gáz- és olajmezőre bukkantak a tengeren

Kiderült, mennyit visz haza ma egy átlag magyar

Kijózanító pofon érkezhet a piacokra

Aggasztóan nőtt a betegszám: rengeteg fiatal élete van veszélyben

Kritikus lehet az idei nyár Európában, be kell húzni a féket

Nagy a baj: rendkívüli kormányülést hívtak össze a megállíthatatlanul terjedő vírus miatt

Nem áprilisi tréfa, amit holnaptól látni fog a kutaknál

Szépen lassan elfogynak a magyarok, de legalább külföldiekből nincs hiány

Rémesen indul a hét: összeomlott a japán tőzsde
