A forint értéke a dollárhoz képest 7-8 százalékot csökkent, Szaúd-Arábia és Oroszország kitermeléscsökkentési döntései után pedig aa 70-75 dolláros sávból 85 környékére emelkedett a nyersolaj világpiaci ára. Legnagyobbrészt ezek vannak hatással a hazai benzinárakra – írja a vezess.hu.
A gázolaj különösen látványos áremelkedésének köszönhetően a nyár végére drágább lett a benzinnél. Ez egy fogyasztáskövető, tipikusan szezonális jelenség – jegyezte meg Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára.
Nyaranként a jellemzően benzines autóval kiránduló és utazó családok miatt megemelkedő benzinfogyasztás miatt általában ez az üzemanyagforma a drágább, majd az évszak vége felé a mezőgazdasági munkák miatt a gázolajfogyasztás emelkedik meg.
„Tartósan magasabb lehet az elkövetkező hetekben a gázolaj ára a benzinnél, de ezt leszámítva nyugodtabb, jelentősebb áremelkedés nélküli időszakra számítok” – nyilatkozta a Vezessnek Grád Ottó. Szerinte a 650-670 forint közötti sávban maradhat az üzemanyagok fogyasztói ára, mert a nyersolajnál és a forint árfolyamában is stabilitást lát most. Vagyis jelen állás szerint megáll a grafikon emelkedése, nem várható ősszel a nyárihoz hasonlóan fájdalmas áremelkedés. Az majd januárban jöhet el.
2024-ben már simán 700 forint fölé ugorhat az ár
A kormány döntése következtében január 1-től bruttó 41 forinttal emelkedik az üzemanyagok jövedéki adója, ami – ha bejön a mostani prognózis – a majdani 650-670 forint körüli literárat a magánszemélyek számára még nem látott 700 forintos határ fölé emelheti. „A kereskedők nem tudnak mit tenni” – mondja Grád, „az adót be kell fizetni”.
A fájdalmas döntést azzal magyarázza a kormány, hogy Magyarországon a jövedéki adó szintje évek óta az uniós minimum alatt van. „Ez helytálló, az viszont már más kérdés, hogy milyen mértékben emel a magyar kormány, az már kormányzati döntés” – reagál az áremelés magyarázatára Grád Ottó.
A visszaeső üzemanyag-fogyasztás csökkenő adóbevételt jelent a kormánynak, és kisebb profitot a forgalmazóknak. A főtitkár szerint a legtöbb forgalmazó egy az egyben beépíti majd a literárba a 41 forintos januári adóemelést, azt viszont elképzelhetőnek tartja, hogy egyes – alapvetően nem a benzinforgalmazásból élő – diszkont láncok jelentős akciókba kezdenek.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!