Segélykiáltást sodort be a szél szerkesztőségünk ablakán. Lapunkat, az Economx-ot ugyanis azzal keresték meg az egri Neumann János Gimnázium, Technikum és Kollégium öregdiákjai, hogy egykori szeretett iskolájuk épp hatalmas bajban van. A helyzet mára odáig fajult az évek alatt, hogy az északkeleti régió, egyben hazánk egyik legnívósabb iskolájának a puszta léte, a fennmaradása forog kockán. Mindez pedig az oda járó közel 1100 diák jövőjét teszi kérdésessé.

Egyszer csak elapadt az állami támogatás

Az egri Neumann története egészen a rendszerváltás előttig nyúlik vissza, az iskolát 1987-ben hagyományos önkormányzati fenntartású gimnáziumként alapították, majd 1993-ban alapítványi fenntartásba vonták. A ma zömmel öt évfolyamos, nyelvi tagozatokkal működő oktatási intézmény vígan el is muzsikált az évek során a gyermekenkénti jelképes szülői anyagi hozzájárulás mellett. Egészen az alapítványi iskolákat is érintő, 2011-ben életbe lépett köznevelési törvény módosításig.

A kormány ekkortól automatikusan mint központi forrást, már csak a pedagógusbéreket biztosította az összes nem állami fenntartású iskolának. Az egyházi iskolák finanszírozását most más lapra hagyva, innentől kezdve az egri Neumann János alapítványi iskolaként minden évben egyedi megállapodás keretében kaphatott állami forrást a tanári fizetéseken túli működési költségeire. Élve a törvény adta keretekkel, az iskola tanévről-tanévre meg is kapta a pénzt. 

Vagyis a kormányzat legalább egy évtizeden át elismerte a Neumannban folyó munkát, és bár évről-évre csökkenő mértékben, de – az iskola kiemelkedő színvonalára, a hátrányos helyzetű tanulóknak nyújtott támogatásra és a jócskán veszteséges kollégiumi kapacitásra tekintettel – az egri oktatási intézmény rendre kiegészítő támogatást kapott az állam részéről.

Eleinte 200 millió forint körüli támogatás érkezett az iskola számlájára, majd az állami dotáció csökkenni kezdett: tavalyelőtt például 130 millió forint volt. Végül a háborúval begyűrűző rezsiválsággal és inflációs helyzettel 2023-ban mindössze 81 millió forintra apadt a működési költségekhez való hozzájárulás. A Neumann Gimnázium ekkor úgy tudott talpon maradni, hogy az egri önkormányzat rendelkezett a helyi iskolák kisegítéséhez szükséges forrásokkal.

Egyházi kézbe, avagy az egyedi pedagógiai program vége? 

2023 végén azonban az állam teljesen megszüntette a gimnázium támogatását. Ekkor Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár az javasolta a Neumann vezetőségének, illetve kuratóriumának, hogy központi forrás híján keressenek állami vagy egyházi fenntartót az iskolának. Ugyanakkor a politikus elsősorban az egyházi verziót ajánlotta, ami 400 millió forintos állami támogatást is hozott volna magával. Csakhogy a neumann-os szülők és tanárok az egyházi verzióról hallani sem akartak.

Leginkább azért, mert az öregdiákok szerint az egyház, akárcsak az állami tankerület, megszűntetné a Neumann rendkívül sikeres, főként nyelvtudásra építő egyedi pedagógiai programját. Így most B-verzióként időlegesen az biztosítja az iskola további túlélő működését, hogy a helyi vállalkozók, a szülők és az egykori neumannos diákok köre összegyűjtött már annyi pénzt, hogy a gimnázium a következő naptári év végéig még jó eséllyel működhet a jelenlegi, megszokott formában.

Fizetős, de nem úgy

A Neumann János Gimnázium, Technikum és Kollégium, amely az országos tanulmányi rangsorokban rendre előkelő helyen szerepel, bár hiába alapítványi oktatási intézmény, ebben nem a hasonló típusú elit fővárosi iskolák receptjét követi. Tavaly diákonként még havi 10 ezer forint volt a szülői hozzájárulás, állami támogatás hiányában ezt az összeget emelték meg idén havi 15 ezerre, jövőre pedig ugyanezen kényszerből 25 ezer lesz a havi számla. Ettől függetlenül az iskola a nehéz helyzetben lévő családoktól, ahogy eddig is, úgy a jövőben sem kér anyagi hozzájárulást. Ugyanakkor a Neumann jövője szempontjából az alapítványi hozzájárulás drasztikus mértékét azért nem tartja járható útnak a közösség, mert így le kellene mondani a kevésbé jómódú családból jövő tehetségek gondozásáról és az iskola sokszínűségéről. Azt szintén nagyon nem szeretnék, ha emiatt esne az oktatás színvonala, már csak azért sem, mert például az iskola alapítása óta az OKTV eredmények alapján mindig a Neumann a megye legeredményesebb iskolája.

Hogyan tovább Neumann? 

A megemelt szülői befizetéseken és az állam biztosította pedagógus béreken túl éves szinten megközelítőleg 130-150 millió forint plusz forrás kellene az iskola működtetéséhez. A közelmúltban összekalapozott civil pénzekből a Neumann jóindulattal a következő naptári év végéig még kihúzhatja, azonban onnantól teljes a homály, hogy honnan lesz pénz, amennyiben az állam nem száll vissza a finanszírozásba vagy a költségvetési hiányra nem találnak más forrást. 

Abban minden esetre bízik az iskola közössége, hogy az újonnan megválasztott egri városvezetés azt közügynek tartva szívén viseli majd az iskola sorsát, és a lehetőségekhez mérten mentőövet dob neki. Ám ez még a jövő zenéje. 

Az ügyben kérdéseinkkel kerestük közoktatásért felelős államtitkárságot, rákérdezve arra, hogy érzékelik-e a problémát, miért szüntették meg a támogatást és tervezik-e a jövőben, hogy az egri Neumann segítéségére sietnek. Válaszukat változtatás nélkül közöljük:

tájékoztatjuk, hogy az egri Neumann János Gimnázium egy magánintézmény, amely minden, a jogszabályok alapján neki járó támogatást megkap jelenleg is, továbbá megkapja az ott, állami támogatással zajló Arany János Program után járó támogatást is. Az országban több száz magánintézmény működik problémamentesen ugyanezen támogatás alapján. Amennyiben a magánintézmény fenntartója a jogszabályok alapján járó támogatásból nem tudja megoldani a működését, akkor kérhet állami fenntartásba vételt is, tehát az intézmény fennmaradása semmiképpen sem kerül veszélybe.