Tavaly 2 százalékponttal zárkózott fel a magyarok fogyasztása az uniós átlaghoz, míg 2021-ben ez még csak az uniós átlag 70 százalékát érte el, ez 2022-ben már 72 százalékra nőtt – derül ki az Eurostat vásárlóerőparitással kiigazított adataiból. Az nem változott, hogy ez a második legrosszabb adat az Európai Unióban. Mind 2021-ben, mind pedig 2022-ben egyedül a bolgárok költöttek kevesebbet a magyaroknál, ahol az uniós átlag 67 százalékát érte el az egyéni fogyasztás. Ez a Népszava szerint azt jelenti, hogy a magyar háztartások az unióban a második legszegényebbek.

Meg fog lepődni, kik a globális világgazdaság nyertesei

Természetesen a 10 legnagyobb exportőr ország. Ráadásul még nagyobb lehet az örömük: a világkereskedelem volumenének növekedése következhet, még a nemzetközi gazdasági nehézségek ellenére is. Bővebben >>>

A magyar fogyasztás majdnem megegyezik a szlovákok fogyasztásával, ami az uniós átlaghoz képest 73 százalék, bár a szakértők évek óta vitatják a szlovák adatok hitelességét. Más tapasztalatok ugyanis nem támasztják alá Szlovákia gyenge teljesítményét, sem az egy főre jutó fogyasztásban, sem az egy főre jutó GDP-ben.

  • Alulról felfele Horvátország (75 százalék),
  • majd Görögország (78 százalék) következik.
  • Csehországban teljesítenek a leggyengébben, de az egy főre jutó fogyasztási termékek vásárlása az uniós átlag 83 százalékát is eléri,
  • őket múlják felül a lengyelek 86 százalékkal,
  • és a románok 88 százalékkal.

Megelőztek a román szomszédok

Románia az elmúlt években az egy főre jutó fogyasztásban már megelőzte Magyarországot, ráadásul lekörözte a többi V4-államot is.

A román fogyasztást jelentősen támogatják a nagyszámú romániai vendégmunkás hazautalásai.

Kép: Eurostat
  • A listát évek óta Luxemburg vezeti, ahol a fogyasztás az uniós átlagot 38 százalékkal (138) haladta meg,
  • utána következik Németország (119 százalékkal),
  • illetve Ausztria, ahol az egy főre jutó fogyasztás az EU-átlag 118 százaléka.

 

Idén a magyar mutató két százalékpontot javult, ami ha megmaradna következő években is, akkor az uniós átlagot 14 év alatt érnénk el.

Az osztrák színvonalat pedig 9 évvel több időbe telne utolérni, ami 23 év.