Csaknem 400 ezer szerződést, mintegy 95 milliárd forintnyi volument érint a törlesztési moratórium szabályainak módosítása a hitelkártya- és folyószámlahiteleknél. Az e tárgyban újonnan kiadott kormányrendelet szerint a moratóriumban részt vevő hitelkártya és folyószámla hiteleknél e termékek jóval magasabb kamatával szemben alacsonyabb, legfeljebb valamivel 13 százalék feletti kamatot kell alkalmazniuk a bankoknak az elszámolásnál. Ez a kamatmérték az MNB statisztikája szerint a személyi hitelek 2020 februári, átlagos, éves mértéke - közölte Binder Istváb, az MNB felügyeleti szóvivője.
A pénzintézetek jelezték egyrészt, hogy a törlesztési moratórium folytatásának részletszabályai ismeretében megkezdik ügyfeleik értesítését a további teendőkről. Másrészt viszont azt is jelezték, hogy még nem tudják megbecsülni, mekkora ügyfélkörnek okozhat nehézséget a törlesztések újraindítása. Az OTP Bank, az Erste Bank, a CIB Bank, a Raiffeisen Bank és a K&H Bank egyformán azt közölte: várták a moratórium szelektív meghosszabbításáról szóló jogszabályt; a lehetőségről szeretnék mielőbb tájékoztatni az érintett ügyfeleiket, hogy ők a tényleges szabályok ismeretében tudjanak felelős döntést hozni. Dolgoztak azon is, hogy felmérjék: a moratóriumban lévő ügyfelek számára milyen arányban jelenthet majd nehézséget a fizetési haladék megszűnése.
Ugyanakkor abban mind egyetértenek a jegybanki figyelemfelhívással, hogy akinek lehetősége van, az lépjen ki a moratóriumból és folytassa hitelének törlesztését, és csak az éljen a moratórium adta lehetőséggel, aki valóban rászorul.
Moratórium: meghosszabbítva
A Magyar Közlönyben megjelent kormányrendeletek közül az egyik a hiteltörlesztési moratórium meghosszabbításának feltételeit ismerteti, a másik pedig a moratóriumban érintett folyószámlahitelek és a hitelkártyák kamatának csökkentését a személyi hitelek kamatára az elszámolásban. A jogszabály szerint az vehet részt a törlesztési moratóriumban október vége után is, akinek 2020. március 18-át követően a háztartásában a rendelkezésre álló jövedelme tartósan csökkent; közfoglalkoztatott, álláskereső volt, vagy a kérelem benyújtásakor is az. Gyermeket várók, vagy 25 évesnél fiatalabb gyermeket nevelők, valamint a nyugdíjasok kérelmezhetik még a hiteltörlesztés halasztását.
A cégek közül pedig az veheti mindezt igénybe, ahol a vállalkozás tevékenységéből származó nettó árbevétele a kérelem benyújtását megelőző 18 hónapban legalább 25 százalékkal csökkent, valamint a vállalkozás 2020. március 18. és a kérelem benyújtásának napja közötti időszakban nem kötött kedvezményes gazdaságélénkítő hitel, illetve kölcsön felvételére vonatkozó új szerződést a rendelet szerint.
A hitelkártyák és folyószámlahitelekre vonatkozó új szabályok szerint annak, aki a fizetési moratóriumból a rendelet hatálybalépését megelőzően kilépett, a hitelező a rendelet hatálybalépését követő 60 napon belül átszámítja a szerződés alapján a fizetési moratórium alatt felhalmozódott tartozása összegét. A szerződés alapján számított tartozás összege és az új rendelet szerint átszámított tartozás összege közötti különbözetet a hitelező a rendelet hatálybalépésétől számított 60 napon belül az adós számára jóváírja az adós fizetési számláján, a hitelezővel fennálló számlavezetésre irányuló szerződés hiányában pedig megtéríti.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!