Összesen 600 milliárd forint összegű hitel felvételéhez segítheti a magyar kis- és középvállalkozókat a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. az InvestEU program keretében nyújtott garanciavállalása – ez derült ki a társaság által rendezett hétfői sajtótájékoztatón.

A közvetlen uniós viszontgarancia mellett igényelhető termék elsőként a CIB Bank, az MBH Bank és az Oberbank ügyfelei számára teszi elérhetővé és olcsóbbá a fejlődésüket szolgáló, versenyképességüket erősítő finanszírozást.

Magyarország 2023-ban Európa legszélesebb kkv-kat támogató garanciaprogramját működtette: a kezességvállalások aránya a GDP 4,4 százalékát tette ki, ami több, mint négyszerese az EU-átlagának


– emlékeztetett Lóga Máté, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságstratégiáért, iparért, pénzügyi forrásokért és makrogazdasági elemzésért felelős államtitkára.

Az eddig döntően állami viszontgarancia mellett nyújtott kezességvállalási termékkör most új, közvetlen uniós forrás felhasználásával elérhető garanciatermékkel egészül ki. Az Európai Bizottság és a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. megállapodása révén az InvestEU program keretében a Garantiqa fennállásának legnagyobb nemzetközi hátterű garanciaprogramját indítja el.

A megállapodásnak köszönhetően a Garantiqa InvestEU Garanciaprogram keretében, az Európai Unió 95 százalékos viszontgaranciájával a Garantiqa 1 milliárd euró összegben vállalhat kezességet, amivel 2028-ig összességében 600 milliárd forint értékű finanszírozás válik elérhetővé a magyar kkv-k számára.

A program különlegessége, hogy 17 ezer olyan hazai kkv kaphat benne banki finanszírozást, amelyek eddig erre nem számíthattak.

Az InvestEU feltételrendszere szerint a budapesti vállalkozások maximum 2,2 millió, a vidéki kkv-k maximum 3 millió eurónak megfelelő összeghatárig igényelhetnek a Garantiqa kezességvállalásának köszönhetően piaci forrású banki hitelt.

A tervek szerint elsősorban a hazai kkv-k beruházásait támogató konstrukciókhoz kapcsolható majd az InvestEU garancia, ám lehetőség van likviditási és forgóeszköz-finanszírozás támogatására is felhasználni a kezességvállalást.

Az InvestEU program keretében kiemelt hangsúlyt kap a digitális és a zöld átállást támogató projektek finanszírozása, az agrár- és élelmiszeripari cégek hatékonyságnövelése, a beszállítói szerepvállalás és az innováció, valamint a termelékenység növelése. A program feltételrendszere hozzásegít a magyarországi felzárkóztatási régiók lemaradásának csökkentéséhez, a vidékfejlesztéshez.

Az InvestEU programnak köszönhetően, partnereink, a CIB Bank, az MBH Bank és az Oberbank bevonásával újabb kedvezményes feltételeket kínáló kezességvállalási terméket tudunk biztosítani a magyar vállalkozások számára


– nyilatkozta Szabó István Attila, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. elnök-vezérigazgatója, hozzátéve, az InvestEU partneri kör hamarosan további pénzintézetekkel bővül majd.

Az európai uniós szintű InvestEU Alap célja, hogy közel 400 milliárd eurónyi beruházást segítsen elő a 2021–2027 közötti időszakban. Az InvestEU uniós költségvetési garanciát nyújt az implementációs partnerek számára kockázatvállalási kapacitásuk növelése érdekében, ezzel hozzájárul az állami- és magánbefektetések mozgósításához.

34 milliárd forintos GINOP Plusz program indul

Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára hétfőn sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy adataik szerint a digitalizációs szempontból inaktív cégek mintegy 10-13 ezres köre az, amelyeknek nincsen honlapjuk vagy tárhelyszolgáltatásuk.

Olyan programot indítanának ezért, amely állami támogatással biztosítana online megjelenési lehetőséget a számukra „A minden cégnek legyen honlapja” programban. Ezek mellett 34 milliárd forint támogatást biztosítanak a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (Ginop) Pluszban a kis- és középvállalkozások üzleti digitalizációjához, illetve ezen túl eszközbeszerzési programot finanszíroznak majd a hazai költségvetésből.