A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2024. szeptemberre vonatkozó első becslése szerint
2024 szeptemberében Magyarországon az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva pedig 5,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2024 augusztusához viszonyítva 0,7 százalékkal mérséklődött.
- 2024 szeptemberében a feldolgozóipari alágak döntő többségében csökkent a termelés volumene.
- A legnagyobb súlyú alágak közül a járműgyártásban, a villamos berendezés gyártásában, valamint a számítógép, elektronikai és optikai termék gyártásában visszaesés következett be, míg az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása nőtt.
- Az ipari termelés az év első kilenc hónapjában 4,3 százalékkal kisebb volt, mint 2023 azonos időszakában.
- A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal csökkent.
Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója szerint már az előzetes GDP-adatok is gyenge ipari termelésre utaltak, de a szerdán megjelent adatok az erre épülő negatív várakozásokat is alulmúlták.
A szakértő szerint a megjelent adat azt sejteti, hogy
az ipar vesszőfutása korántsem ért véget, az európai konjunktúra-indikátorok alapján pedig gyors fordulat sem várható.
Ezek a folyamatok tovább erősítik a hazai pénzügyi eszközök sérülékenységét, amelyek viharosabb időszakokban az átlagnál nagyobb mértékű kilengéseket szenvedhetnek el.
Fejtörést okozhat a kormánynak, hogy a lakossági fogyasztás az elmúlt időszakban rendkívül érzékenynek mutatkozik a negatív reálgazdasági folyamatokra, és az üzleti bizalmat sem hagyja érintetlenül az ipar megrendülése
– tette hozzá.