Az energiahatékonysági beruházások elkötelezett és stabil támogatásával nemcsak milliárdokat takaríthatnának meg a háztartások, de jelentős mennyiségű új munkahely is létrejöhetne - állítja az Energiaklub kutatása. Mindez az elemzés szerint az államháztartásra és hosszú távon a külkereskedelmi mérlegre is pozitív hatással lenne.

Az elemzés már a program már az első éveiben több milliárdos többletet jelez a költségvetés adóbevételeiben (az 50 milliárdos kiadás levonása után is), a támogatási program zárását követően pedig 5,5 milliárd forint körüli plusz bevétellel számol évente (közvetlenül, illetve a megspórolt energiaköltség elköltésén keresztül). Emellett - a kutatásban nem részletezett szempontként - felmerül a hazai ingatlanvagyon értékének emelkedése, illetve a komfortosabb és egészségesebb lakásokból fakadó hatások is.

 

A program hatása az adóbevételekre (milliárd forint)
Áfa beruházásból+21,7beruházási években
Szja és járulékok beruházásból+29,2beruházási években
Áfa plusz fogyasztásból+5,2második évtől
Szja és járulékok a plusz fogyasztásból+4,6második évtől
Energiafogyasztás visszaesése miatti áfa-csökkenés-4,5második évtől
Felhasznált megtakarítás utáni kamatadóbevétel-kiesés évente-0,7első évtől
Összesen55,5
Állami támogatás és adóbevételek egyenlege5,5
Forrás: Energiaklub

 

A vizsgálat egy olyan állami, a lakosságot célzó beruházástámogatási program hatásait modellezi, amely minimum 5 éven keresztül biztosít 30 százalékos intenzitással vissza nem térítendő támogatást épületenergetikai rekonstrukciós célokra. A támogatási összeg évente átlagosan 50 milliárd forint, ami összesen évi 167 milliárd forint értékű energetikai hatékonysági beruházást eredményez, ami a számítások szerint évente bruttó 23 milliárd forintos megtakarítást hozna, a program öt éven keresztül minden évben 110 ezer háztartást érinthetne. Az energiahatékonysági programok közvetlenül (a beruházások megvalósításának ötéves időszakában) évente 51 ezer munkahelyet teremthetnek, az energiaköltség megtakarításából keletkező jövedelemtöbblet pedig a háztartások fogyasztásának emelkedésén keresztül hathat a munkaerőpiacra, a számítások szerint évente 4900 fős foglalkoztatási többlet jöhetne így létre.

 

További milliárdokat hozhatnak a kvóták

Az Energiaklub elemzésében modellezett program járulékos hatásaként a második évtől 690 millió köbméterrel csökkenhet a magyarországi földgázimport. Ez pozitívan hat a hazai ellátás-biztonságra a behozatali és tárolási igények, illetve a csúcsok kisimulása és a gázrendszer téli terhelésének csökkenése miatt is. A hatodik évtől 1,4 millió tonnával csökkenhet a hazai üvegházgáz-kibocsátás (ami 4 eurós tonnánkénti árral számolva a becslések szerint további 5 milliárd forintos bevételt jelenthet a költségvetésnek).