2024. december 31-én megszűnik a Pénzügyminisztérium és egyúttal beolvad a Nemzetgazdasági Minisztériumba, így létrejön a magyar gazdasági szuperminisztérium. Ennek élén Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter fog állni, Varga Mihály leköszönő pénzügyminiszter pedig Matolcsy György távozásával márciustól a jegybank élén fog állni. Matolcsy György távozó jegybankelnök jövőbeli karrierje egyelőre kérdéses.
Az úgynevezett „alsóbb intézményi szinteken” is zajlanak már a cserék a minisztériumi fúzióval, amelyekről napvilágot látott egy sor friss rendelet a Magyar Közlönyben.
Nézzük is, ki hol folytatja tovább a munkát:
- mindenekelőtt a hivatalos indoklás szerint „Varga Mihály pénzügyminiszter megbízatása – lemondására tekintettel – 2024. december 31-ei hatállyal megszűnik.”
- majd a következő rendeletben az szerepel Sulyok Tamás köztársasági elnök, illetve Orbán Viktor miniszterelnök aláírásával, hogy Varga Mihályt 2025. március 4-ei hatállyal, hat év időtartamra a Magyar Nemzeti Bank elnökévé nevezik ki.
- Izer Norbertnek és Tóth Tibornak, a Pénzügyminisztérium államtitkárainak megbízatása – lemondásukra tekintettel – 2024. december 31-ei hatállyal megszűnik.
- A miniszterelnök javaslatára Banai Péter Benő és Vágujhelyi Ferenc 2025. január 1. napjától a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára.
- Gondos Juditnak, a Pénzügyminisztérium közigazgatási államtitkárának a megbízatása – lemondására tekintettel – 2024. december 31-ei hatállyal megszűnik.
Azt már a hvg.hu szúrta ki, hogy arról egyelőre nem szól a fáma, hogy mi lesz a további sorsa Tállai Andrásnak, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkárának.
A második Orbán-kormánytól kezdve hol beolvasztották a Pénzügyminisztériumot a gazdasági minisztériumba, hol önálló volt. Legutóbb a 2010-es évtized elején volt már egy hasonló csúcsminisztérium, amely a magyar gazdaságpolitikát irányította. Nagy Márton erre a felvetésre korábban úgy reagált, hogy ez a mostani: „kicsit nagyobb lesz”.