A 2024-es költségvetés védelmi költségvetés, mert háborús időkben olyan költségvetésre van szüksége Magyarországnak, amely garantálja a biztonságát, megvédi a családokat, a nyugdíjakat, a munkahelyeket és a rezsicsökkentést; ezért a jövő évi költségvetés fókuszában a rezsivédelem és a honvédelem megerősítése áll – mondta Varga Mihály.
Kifejtette, „Ukrajnában egyre elhúzódóbb és egyre brutálisabb háború zajlik”, és ilyen időkben kiemelt jelentősége van a stabilitásnak és a tervezhetőségnek. Fontos, hogy mind a családok, mind pedig a vállalkozások, érintett intézmények mielőbb megismerjék a kormány jövő évre vonatkozó kilátásait, tervezett lépéseit, főbb célkitűzéseit, ezért idén is követik azt a 9 éve kialakított gyakorlatot, hogy a kormány az év első felében nyújtja be a jövő évi költségvetést az Országgyűlés elé.
Orbán Viktor hátra fog dőlni, ha ezt az egyet elérte
Orbán Viktor miniszterelnök szerint az unió olyat vár el a magyar kormánytól, ami tönkre tenné a családokat és ami ellen "13 éve személyesen küzd". A költségvetésről elmondta, hogy boldogabb lenne háború nélkül, de az mostanra remélhetőleg már 22 százalék alá süllyedt és nem állnak meg az intézkedésekkel, amíg el nem érik az egyszámjegyű inflációt. Bővebben>>>Váratlan fordulatokra készülnek
A háborús időszakban folyamatosan bekövetkeznek váratlan események, amihez alkalmazkodni kell, ezért olyan költségvetést terveztek, amely számol az ismert veszélyekkel, mindenek előtt a háború elhúzódásával.
A jövő évi költségvetés fókuszában a rezsivédelem és a honvédelem megerősítése áll.
Mivel Magyarország energiaszámlája megnőtt, a rezsivédelem több mint ezer milliárd forintos többletterhet jelent az országnak.
Hogyan tervezik fenntartani a rezsicsökkentést?
A 2024-es költségvetési tervezettel a kormány ígérete szerint
- jövőre is fenntartja a rezsivédelmi rendszert,
- biztosítja az ország fizikai biztonságához szükséges forrásokat,
- fenntartja a családtámogatási rendszert,
- megvédi a már elért teljes foglalkoztatottságot és támogatja a további munkahelyteremtést,
- a jövőbeli gazdasági teljesítmény megalapozása érdekében támogatja a beruházásokat,
- az innovációt és a területileg kiegyenlített növekedést,
- megőrzi a nyugdíjak vásárlóerejét,
- garantálja a teljes egészében visszaépített és megemelt 13. havi nyugdíj folyósítását,
- valamint biztosítja a közszférában dolgozók anyagi megbecsülését.
A kormány az idei évi átmeneti lassulását követően jövőre már ismét dinamikus növekedéssel számol.
A kormány elkötelezett amellett, hogy az inflációt az idei év végére egyszámjegyűre csökkentse, és 2024-ben az áremelkedés üteme 6 százalék lehet. A kormány 2024-re vonatkozóan 4 százalékos GDP-bővüléssel számol - tette hozzá.
Marad a családtámogatás és a 13. havi nyugdíj
A GDP-arányos államadósságot idén 69,7 százalékra, jövőre pedig 66,7 százalékra csökkentik, a költségvetési hiány tekintetében pedig 2,9 százalékos GDP-arányos hiánycéllal számolnak 2024-ben.
Jövőre is a rezsivédelmi alap biztosítja
- a magyar családok és vállalkozások védelmét az elszálló energiaárakkal szemben,
- a honvédelmi alap pedig a haderő-fejlesztés folytatásáról, illetve felgyorsításáról gondoskodik.
Jövőre is fennmarad a családtámogatás, az infláció mértékének megfelelően tovább emelkednek a nyugdíjak és megmarad a 13. havi nyugdíj is.
A legfontosabb feladat Magyarország békéjének és biztonságának megőrzése, az ország energiaellátásának biztosítása, valamint a rezsicsökkentés védelme – összegezte a pénzügyminiszter.