A vállalati szektorban már négy éve a magas széndioxid-kibocsátású vállalatokkal szembeni kitettségek koncentrációja látható, a lakossági hiteleknél pedig a finanszírozott ingatlanoknál továbbra is kedvezőtlen energetikai jellemzők figyelhetők meg.
A kamatkörnyezet ráadásul csökkenő trendeket kezdett mutatni az elmúlt hetekben, ami pozitívan hathat a hitelpiacra is: valószínűleg lassú, de folyamatos növekedés lesz tapasztalható a hitelkihelyezések terén.
Lakáshitelek és a veszélyek
A legnagyobb klímakockázatot a lakossági hiteleken belül a lakáskölcsönök jelentik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint. Továbbra is alacsony ugyanis a hazai lakáshitel-kihelyezésen belül a korszerű energetikai besorolással bíró ingatlanok súlya, júniusban kevesebb mint tíz százalékban finanszíroztak korszerűnél jobb (> BB) energetikai jellemzőkkel bíró lakásokat.
Ebben csak a Zöld Otthon Program hitelkihelyezései okoztak javulást, ám csak átmenetileg. Az átlagos energetikai besorolás egyébként a hitelezésben még most is az FF, ami energetikai szempontból is átlagosat jelent.
Zöld hitelezés
Áprilisban a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel (MFL) keretszerendszer zöld szempontokkal bővült, ezeknek a célja az volt, hogy bővítsék a hazai zöld jelzáloghitelezést és elősegítsék a hazai ingatlanállomány megújulását.
Energetikai szempontból azonban egyelőre szomorú arányok mutatkoznak a lakások között. Magyarországon jelenleg körülbelül 4,5 millió lakóingatlan van a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján, ebből:
- a családi házaknál GG, HH, II kategóriában több mint 2 millió ingatlan van;
- a társasházaknál pedig a lakások száma az EE, FF, GG csoportban meghaladja az egymilliót.
Mire és miért jó a zöld hitel?
A keretrendszer meghatározza azokat a hitelcélokat, amelyek finanszírozása zöldnek minősül, ide tartozik például a fűtéskorszerűsítés, a szigetelés, a nyílászárók cseréje, valamint a napelem- és hőszivattyú rendszerek telepítése.
Zöld hitelcél esetén a hitelnyújtók nem számíthatnak fel folyósítási díjat, illetve a cél ellenőrzéséhez kapcsolódó díjat és egyéb költséget az MFL termékeknél. A pénzintézetnek emellett át kell vállalnia az ilyen kölcsönöknél az energetikai tanúsítvány díját is. Ezek kötelező feladatok. A bankok azonban zöld kamatkedvezményt is adhatnak önkéntes módon – ez is biztosítja a piaci verseny fennmaradását és ösztönzését.
A jegybank gyűjtése szerint a hazai pénzintézetek többségénél vannak zöld lakáshitel-konstrukciók, ugyanakkor csak három bank nyújt zöld MFL termékeket:
- az MBH és a CIB Bank zöld kamatkedvezményt is biztosít;
- az Erste Bank pedig a többi költségcsökkentő feltételnek megfelelően biztosít konstrukciókat.
Kalkulációnk szerint 25 millió forintnyi hitelfelvétel 25 éves futamidőre, 400 ezer forintos nettó jövedelemmel számolva 185-190 ezer forintos havi törlesztőt jelent az adósoknak a jelenlegi feltételek mellett. A normál hitelekhez képest éves szinten százezreket, a teljes futamidő alatt pedig akár milliókat is spórolhatunk, ha zöld beruházást tervezünk és hitelre van szükségünk.
Pénz nélkül nem fut jobb lakásra
A hitelfedezeti mutató (HFM) limitjének – amely megmutatja, hogy a lakásérték hány százaléka lehet hitel – közelében sokkal magasabb az alacsony energetikai hatékonyságú ingatlanok aránya az MNB adatai szerint. Ez pedig egyértelműen jelzi azt a tendenciát, hogy az alacsony megtakarítással rendelkezők számára egyszerűen elérhetetlenek a magasabb energiahatékonyságú ingatlanok.
Az energiahatékony ingatlanfedezetű hiteleknek ráadásul alacsonyabb a nemteljesítési kockázata és veszteségrátája is a rosszabb állapotú lakáshitelekhez képest. Bár a statisztikák azt mutatják, hogy a teljes hitelportfólióban a volumen 1,53 százaléka késedelemben volt a második negyedévben, a lakáshiteleknél a legkevésbé gyakori a törlesztő elmaradozása.
Ahhoz, hogy szép utat fussanak be ezek a hitelkonstrukciók, megfelelő újépítésű ingatlanokra is szükség lenne (ezzel nincs is nagy gond a hazai színtéren), valamint a használtaknak komoly energetikai felújításokon kellene átesniük. Utóbbi már sokkal nehezebb, hiszen a kevésbé jó besorolású ingatlanok tulajdonosai a legtöbbször nem rendelkeznek túl sok megtakarítással, amire a hitelfelvétel sem jelent minden esetben megoldást.