Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) az alapos helyzetfelmérést követően alternatívákat dolgozott ki a megoldás érdekében a döntéshozók részére - válaszolta a minisztérium lapunk azon kérdésére, hogy az Alexandra könyves hálózatot ellátó nagykereskedő, a Könyvbazár Kft. fizetésképtelensége következtében kialakult helyzetben az állam milyen segítséget nyújthat a pénzükre váró kiadóknak és nyomdáknak. Az állam ugyanakkor tartózkodik a könyvpiaci folyamatokba történő közvetlen beavatkozástól. A döntés megszületését követően tájékoztatjuk a nyilvánosságot - közölte az Emmi.
A kulturális tárca vizsgálja azt is, hogy szükség van-e jogszabály-módosításra, amely a könyvkiadásban jelentkezett problémák megoldását segítenék. Ebben az esetben is az az elv, hogy kerülendő a közvetlen állami beavatkozás a könyvpiaci folyamatokba - írta válaszában az Emmi.
Kapcsolódó
Lázár: ez piaci ügy, nem nemzeti
A kormány piaci és nem nemzeti ügynek tekinti a kérdést, a nemzetgazdasági miniszter nem kockáztatja erre az adófizetők pénzét - mondta Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a február 16-ai kormányinfón arra reagálva, hogy L. Simon László, a Miniszterelnökség volt államtitkára szerint az Alexandra válsága "súlyos kultúrpolitikai kérdés, súlyos nemzeti ügy", s összefogást sürgetett. Lázár megismételte a múlt heti kormányinfón elmondottakat, hogy a károk kormányzati átvállalására vonatkozó előterjesztést a gazdasági kabinet ülésén a nemzetgazdasági tárca és a Miniszterelnökség is elvetette.
A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) korábban hárommilliárdos gyorssegélyt kért a kulturális kormányzattól a kritikus könyvpiaci helyzet orvoslására, majd követelésvásárlásra vonatkozó javaslatot tett az Emminek.
A követelésvásárlás is lekerült a napirendről?
Az Emmi képviseletében Závogyán Magdolna helyettes államtitkár találkozott január 30-án az MKKE képviselővel. A találkozón az MKKE vezetői azt javasolták, hogy az állam valamelyik szervezete vásárolja fel a kiadóknak és a nyomdáknak az Alexandra cégcsoporttal szembeni követeléseit, mivel az állam a követelések behajtásában hatékonyabban képes eljárni, mint a csaknem 400 beszállító.
A január 30-ai találkozót követően nem került sor újabb egyeztetésre az Emmi és az MKKE között, az akkori állapot szerint az állam nem zárkózott el a könyves szakmai szervezet követelésvásárlási indítványa elől - tudtuk meg Keresztury Tibor MKKE-igazgatótól. A találkozó után kiadott közlemény szerint - amit az MTI közölt - Závogyán Magdolna azt mondta, a kulturális kormányzat partner abban, hogy a kialakult helyzetre megoldás szülessen. Ugyanakkor nyomatékosította, hogy kizárólag az esetleges kárvallott kiadók és nyomdák helyzetére igyekeznek megoldásokat találni.
Az MKKE igazgatója szerint az L. Simon László által a közelmúltban felvetett javaslatok közül a könyvkereskedelmi árrés jogszabályi meghatározása, valamint a könyvkereskedők kiadói tulajdonszerzésének korlátozása már olyan állami beavatkozás lenne a könyvpiaci folyamatokra, amit nem tartanak kívánatosnak.
Tüntetés a Nyugatinál, nyílt levél Matyinak
Közzétették követeléseiket az Alexandra Nyugati téri üzletháza elé pénteken 16 órára tüntetést szervező kiadók, a G-Adam kiadó és a ElektroPress képviselői. Többek közt az kérik, hogy a Könyvbazár Kft.-t vezető Matyi Dezső azonnal kezdjen el tárgyalni a kiadókkal a teljes tartozás kifizetéséről. A szervezők továbbá nyílt levélben kérik Matyi Dezsőtől, hogy a tüntetésen álljon ki a könyvkiadók elé, és vázolja fel tervét, "miként kívánja kihúzni a kiadókat a csávából".
A követelések:
2. 2017. február 28-ig fizesse ki a kiadóknak a teljes decemberi bevételt.
3. Követeljük, hogy képviselőink részt vehessenek a Könyvbazár Kft. minden, az Alexandra-üzletek eladásáról, illetve az Alexandra adósságainak rendezéséről szóló tárgyalásán.
+1. A Könyvbazár Kft. a fővárosi kiadók részére szállítsa vissza a visszáruzott könyveket Budapestre, a Tomori utcai telepére.
- írták a tüntetés szervezői Facebook-oldalukon.