Magyar bankok különböző osztályzatait javította kedden a Moody's Investors Service. A Londonban bejelentett lépések közvetlen előzményeként a nemzetközi hitelminősítő a minap "Baa3"-ról egy fokozattal "Baa2"-re javította Magyarország államadósság-kötelezettségeinek besorolását is.

A Moody's legfrissebb banki felminősítési döntései az MFB-t, az OTP Bankot és az OTP Jelzálogbankot, az Erste Bank Hungaryt, a K&H Bankot és a Raiffeisen Bankot érintik. A cég az MFB hosszú távú betéti és adósbesorolásait "Baa2"-re javította az eddigi "Baa3"-ról, és az új osztályzatok kilátását stabilról további felminősítés lehetőségére utaló pozitívra módosította. Az MFB rövid távú betéti besorolása "P-3"-ról "P-2"-re javult.

A Moody's az OTP Bank hosszú távú partnerkockázati értékelését (Counterparty Risk Assessment, CRA) "Baa2(cr)"-ről "Baa1(cr)"-re javította, és felminősítési felülvizsgálat alá vette az OTP Bank "Baa1" szintű hosszú távú betéti besorolását, valamint ugyanilyen szintű hosszú távú partnerkockázati osztályzatát (Counterparty Risk Ratings, CRR). A hitelminősítő ezzel egy időben az OTP Jelzálogbank CRA-megítélését az eddigi "Baa2(cr)"-ről "Baa1(cr)"-re javította, és felminősítési felülvizsgálat alá vette a pénzintézet "Baa1" szintű CRR-osztályzatát.

A Moody's az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank P-2 CRR-besorolásait és P-2(cr)-értékeléseit egyaránt megerősítette.

Baa3-2-1

A Moody's hosszútávú besorolásai közt nem olyan nehéz eligazodni, mint az elsőre tűnik: az Aaa és a C között a hitelminősítő több mint 20 osztatú skálán dolgozik a "kiváló" és a "csőd" minősítési szélsőértékek között. A Baa3 ezen a skálán a 10. pozíciót foglalja el, a Baa2 egyel előtte-fölötte, a Baa1 még egyel feljebb sorolást jelet ezen a skálán. A Baa osztályzatok azonban az Alsóközép kategóriájú adósbesorolásba tartozó tételek - alatta a "Befektetésre nem ajánlott / Spekulatív" osztályzatú, felette a "Felső közép kategóriájú" osztályzatok találhatók. A Moody's a magyar bankokat azt követően minősítette most fel, hogy néhány napja Magyarország is Baa3-ból Baa2-be lépett náluk előre. A felminősítés abszolút értékét jelzi, hogy Csehország az Aa3-ban van, Szlovákia pedig az A2 szintre van jelenleg a Moody's-nál besorolva.

 

Erste, Raifeissen, MFB

A Moody's az Erste Bank Hungary, a K&H és a Raiffeisen Bank hosszú távú CRR-osztályzatait "Baa1"-ről "A3"-ra, a hosszú távú CRA-értékeléseket "Baa2(cr)"-ről "Baa1(cr)"-re javította. A rövid távú P-2 CRR-osztályzatokat és a P-2(cr)-értékeléseket a Moody's mindhárom bank esetében megerősítette. Az MFB felminősítései a Moody's indoklása szerint azt tükrözik, hogy a teljesen állami tulajdonú fejlesztési bank besorolásai a szuverén magyar osztályzatokhoz igazodnak, tekintettel az állami tulajdonra, valamint az MFB kötelezettségeire vállalt közvetlen, visszavonhatatlan és feltétlen garanciákra.

A külföldi tulajdonú bankok CRA-értékeléseinek és CRR-minősítéseinek, valamint az OTP bank és az OTP Jelzálogbank CRA-értékeléseinek javításában a magyar államadós-besorolás felminősítése volt a fő tényező, ez a lépés ugyanis emelte ezeknek a minősítéseknek a szuverén osztályzathoz kapcsolódó korlátait - áll a Moody's keddi londoni helyzetértékelésében.

A Moody's múlt pénteken jelentette be Londonban, hogy az addigi "Baa3"-ról egy fokozattal "Baa2"-re javította a magyar államadós-osztályzatot, és ezzel egy időben a tavaly szeptember óta érvényben tartott pozitívról stabilra módosította a magyar szuverén besorolás kilátását. A döntés indoklásában a cég a felminősítés fő tényezői között kiemelte, hogy a magyar gazdaság növekedése erőteljesen visszalendült az idei év első felében, és ezt a hatékony költségvetési és monetáris politika is segítette.

A hitelminősítő közölte: várakozása szerint a magyar hazai össztermék (GDP) potenciális növekedése évi 3-4 százalék környékén lesz a következő öt évben. A Moody's véleménye szerint Magyarország a "Baa" besorolási kategórián belül azon kevés szuverén adós között lesz, amelyeknek a 2020-2023-as időszakban sikerül csökkenteniük GDP-arányos államadósság-rátájukat. A Moody's előrejelzése azt valószínűsíti, hogy a magyar államadósság-ráta csaknem 4 százalékponttal a hazai össztermék 76,7 százalékára csökken ebben az időszakban.