A vendéglátás áfájának idei és jövő évi csökkentése mellett a versenyképesség megőrzéséhez és a munkaerő megtartáshoz a szállodaiparban is elengedhetetlen az áfacsökkentés - állapította meg Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) általános alelnöke Az Utazó magazin konferenciáján.
A kedvezményes áfa bevezetése ugyan nem szerepel a közelmúltban közzétett adótörvény módosításban, de az MSZÉSZ - a Magyar Turisztikai Ügynökséggel - együtt lobbizik az öt plusz egy százalékos javaslat elfogadásáért, amelyben az egy százalék az ágazat marketingjét szolgálná.
Mivel a jól képzett munkaerő már elvándorol, az MSZÉSZ szerint a dolgozók megtartáshoz a kötelező 8-15 százalékos szervízdíj bevezetése is nagyban hozzájárulna.
Miközben vidéken elsősorban kisebb szállodák épülnek, Budapesten idén és jövőre 20 új, jellemzően közép- és felsőkategóriás hotel nyílik, ez mintegy 3 ezer új szobát jelent. Így olyan túlkapacitás jöhet létre, amely negatív árspirált generálhat. Eközben a az Airbnb terjedése is megdobta a kapacitást: van ahol már önálló épületeket emelnek a kevesebb adó és egyéb teherrel járó lakáshotel üzletágra alapozva. Az MSZÉSZ nem az üzletág betiltását, hanem az egyértelmű szabályozás megjelenését szorgalmazza - fogalmazott Flesch.
Miközben Szlovénia a közelmúltban úgy vált a 16 uniós országban már működő Hotelstars szállodaminősítő rendszer tagjává, hogy a szálláshelyek számára az egész országban kötelezővé tette a csatlakozást, Magyarországon a szállodai csillagoknál még nagy a szórás. Emiatt is lenne fontos a rendszer kötelező bevezetése nálunk is - vélekedett Géher Zoltán a Continental Hotel igazgatója.