Kicselezte az újságírókat a Fővárosi Törvényszék illetékes bírája péntek délután. A magyar kultúra és művészet páratlan műkincsegyüttesének, a Fraknói kincsnek a sorsát tárgyaló jogi fórum bírája, Pákozdi Zoltán Rudolf ugyanis nem ott hirdetett határozatot, ahová a tárgyalást kitűzték, sőt még csak nem is a teremmódosítással kijelölt helyen, hanem egy harmadik tárgyalóban hirdette ki határozatát.
A második csel az volt, hogy a határozatban semmiről sem döntött. A bíró ugyanis figyelembe vette azt a tényt, hogy a pereskedő felek: a Magyar Állam és az Esterházy Magánalapítvány egy másik perben is érintettek, és erre a korábban elkezdett közigazgatási perre hivatkozva felfüggesztette az eljárást. Így a hosszú bizonyítási szakasz ellenére egyelőre nem született döntés a Fraknói kincs ügyében.
Még egy indok
A második per az egyik indok volt az eljárás felfüggesztésére. A másik hivatkozási alap az a két héttel ezelőtt a Magyar Közlönyben megjelent rendelet, amely alapjaiban változtatta meg a restitúciós eljárásokat. Amint erről korábbi cikkünkben beszámoltunk, a 22/2019. számú rendelet hatályon kívül helyezte azt a 2013-ban keltezett rendeletet, amely műkincsek visszaigénylése esetén az államra teszi a tulajdonjog bizonyításának terhét.
A Lázár János minisztersége alatt - és általa szorgalmazott - rendeletet két évvel később tovább módosították, de jelentős értékű műkincset, pláne műkincsegyüttest az elmúlt években két kivétellel nem adtak vissza eredeti tulajdonosaiknak.
Pereskedő felek
A több száz darabból álló Fraknói kincs esetében a páratlan műtárgyegyüttes tulajdonjogáról születhetett volna döntés. A perbeszédben a "Magyar állam és társait" képviselő ügyvédek a kincs nemzeti kincs minősítése mellett érveltek és kihangsúlyozták hogy az egykori értéktárban, a Kunstkammerben őrzött ötvösremekek esetén nem "egy széfben véletlenszerűen összezárt értéktárgyak" halmazáról van szó.
Beszédükben egységes gyűjtemény mellett érvelnek, noha a Fraknói kincs egy része most is Ausztriában, az Esterházy kastélyban van, s vélhetően ennek sorsáról nem határozhat a magyar törvényszék.
Az Esterházy Magánalapítvány képviselői ugyanakkor a gyűjtemény jogi egységéről beszéltek - s ennek visszaállítását sürgették. Vagyis nem a Magyarországon őrzött kincsek visszaszolgáltatását kívánják - ez a védettség miatt amúgy sem lenne lehetséges -, hanem a magyar és osztrák rész közös hasznosítását, kiállítását és bemutatását. A bíróság azonban sem erről, sem arról nem döntött - csupán az időhúzásról született döntés.