A Nemzeti Külgazdasági Hivatal 2013. február 25-én indította el beszállítói adatbázisát, amelynek fő feladata az lenne, hogy összehozza a hazánkban működő multinacionális cégeket a lehetséges magyar beszállítókkal. A rendszerhez az első hónapban mintegy 80 magyar kkv csatlakozott, mára 193 vállalat regisztrált, a másik oldalon pedig 18 hazánkban jelen lévő nagyvállalat áll. (Utóbbiak túlnyomó többségükben járműipari cégek.)
Üzlet még nem jött össze, az ár is kérdéses
Üzlet azonban minden valószínűség szerint nem kötettett a rendszerben. A HITA válasza szerint az üzletkötés a beszállítási folyamat vége, ami viszont akár több évig is elhúzódhat, hiszen az adatbázisnak köszönhetően a cégek először megismerik egymást, auditáláson vesznek részt és utána kapnak nominációs lehetőséget ajánlattételre. "Ezekről az eredményekről legtöbbször már nem is kapunk tájékoztatást" - írta a külgazdasági hivatal. Az induláskor viszont még azt hangsúlyozták a HITA szakemberei, hogy mivel ismerik az összes adatbázisban szereplő céget, ezért szinte biztosan értesülnének egy, a rendszer általi üzletkötésről - még ha a rendszer azt nem is jeleníti meg.
Amikor arról érdeklődtünk, hogy mennyibe került eddig az adatbázis üzemeltetése, kitérő választ kaptunk, miszerint a folyamatos fejlesztésére és a fenntartására fordított összeget a HITA szakmai keretszámai biztosítják. Ismételt megkeresésünkre azt írták, hogy érintett kolléga szabadságon van, ennek azonban már több mint két hete, választ azóta sem kaptunk a kérdésünkre.
Nem mindenki kerül be a rendszerbe
Mint azt a HITA-tól megtudtuk, a járműipari termeléshez kötődő, termelő, alkatrészgyártó vállalkozások a legjellemzőbb regisztrálók, de sok megmunkáló, illetve feldolgozó cég is jelentkezett már. Továbbra is várják a cégeket, hiszen például azon vállalkozások melyek az elektronikai szektorba szállíthatnának be, egyelőre a "nemzetgazdaságban elfoglalt jelentőségükhöz képest" kisebb aránnyal szerepelnek a rendszerben.
Vannak olyan cégek is, amelyek hiába jelentkeztek, végül nem kerültek be az adatbázisba. Az elutasítás fő oka a HITA szerint az volt, hogy nem illeszkedtek annak profiljába, ugyanis az adatbázis termelő vállalkozásoknak készült, "szolgáltató, mérnöki, tanácsadói, import-export cégek összegyűjtésére ezen adatbázis nem hivatott".
Azt nem tudni, hogy hány olyan társaság volt, amely regisztrálni akart, azonban megbukott az előzetes szűrőn. A külgazdasági szervezet szerint erről nem vezetnek statisztikát, mivel ezen cégek nagy részét átirányítják a HITA más szervezeti egységeihez, vagy regisztrációjuk elfogadását a feltöltési hiányosságok miatt "jegelik". Korábbi információk szerint egyébként a jelentkezők mintegy 15 százalékát utasították el.
Lesz még változtatás
A HITA "kifejezetten elégedett" az eddigi eredményekkel, hiszen - mint írták - a cél egy minősített adatbázis létrehozása volt, ennek létjogosultságát pedig "mi sem jelzi jobban, mint az, hogy rendszeres felhasználóink között 16 nagy OEM és TIER1 járműipari vállalat beszerzői szerepelnek, a minősített regisztrált cégek száma pedig folyamatosan emelkedik". (Emlékeztetőül: összesen 18 cég áll a beszállítókat kereső oldalon.)
A közeljövőben néhány apróbb változtatásra azonban így is felkészülhetnek a cégek, így például a keresést megkönnyítő mezőkkel, dokumentumfeltöltési lehetőséggel, további extra adatok beviteli lehetőségekkel segítenék a kapcsolatfelvételt.