A mostani kteszten 10 üzletlánc polcairól 1 "baby", 3 bio és 10 konvencionális banán, azaz összesen 14 trópusi gyümölcs került a "hatósági kosárba".
A komplex ellenőrzés során a hivatal munkatársai biztonsági és minőségi szempontok szerint egyaránt megvizsgálták a termékeket. A Nébih növényvédelmi felügyelői már a kereskedelmi mintavételkor ellenőrizték a nyomon követhetőségi dokumentációkat, továbbá a banánok jelölését, de nem találtak kifogásolnivalót. A banántesztről itt olvashat bővebben.
A hivatal laboratóriumaiban a szakemberek a banáncsúcson és a gyümölcs húsában egyaránt elvégezték a penészvizsgálatot, továbbá banánonként több mint 350 növényvédőszer-maradék esetleges jelenlétét is mérték. A banánok mindkét vizsgálati irány esetében megfeleltek az előírásoknak.
A 3 bioként árusított gyümölcsnél nem volt kimutatható növényvédőszer-maradék. A többi 11 banán pedig ugyan tartalmazott szermaradékokat, de azok mennyisége minden esetben a megengedett határértéken belül volt.
Szintén sor került a gyümölcsök kalcium, kálium és összes cukortartalmának vizsgálatára. Meglepő módon a banánok kálium tartalma igen magasnak bizonyult, átlagosan 3450 mg/kg-ot tartalmaztak. Az OGYÉI tájékoztatása szerint felnőttek számára a magyar ajánlás napi értéke 3500 mg, így túlzás nélkül mondható, hogy káliumban bővelkednek a banánok. A vizsgált gyümölcsök átlagosan 78,8 mg/kg kalciumot tartalmaztak.
A banánok átlagosan 20,3 százalék összes cukrot tartalmaztak. A gyümölcsök cukortartalma az érési folyamattal változik. Ez a banánoknál sincs másképp. Viszonyításképpen: a kis cukortartalmú gyümölcsnek számító málnában az átlagos cukortartalom 4,42 százalék.
A teszt kedveltségi vizsgálatán ezúttal is szakértő és laikus kóstolók pontozták a termékeket vakkóstolásos módszerrel. A rangsort az állomány, a szín, az illat és az íz értékelésével állították fel. A 14 tesztalany közül első helyen az Excelban banán végzett, másodikként zárt a Natur aktiv bio banán, míg a dobogó harmadik fokára az SCB Prémium banán került - közölte a hivatal.