Az anyavállalat a pécsi gyár átalakítását tűzte ki célul. Egy belső javaslatra hivatkozva közölték: a nikotinpárna termékkategória gyártási kapacitásának jelentős bővítése és a pécsi üzemben eddig nem gyártott sodródohány gyártásának elindítása mellett a hagyományos cigaretta gyártását a BAT más gyáraiba helyeznék át.
A javasolt átalakítással a pécsi válna a legnagyobb nikotinpárnát gyártó gyárrá a BAT vállalatcsoporton belül.
A kapacitás bővítése illeszkedik a BAT vállalatcsoport azon stratégiájához, amelynek központi eleme, hogy fogyasztóinak potenciálisan kevésbé káros termékek egyre szélesebb választékát kínálja világszerte - írta a cég közleményében. Az átalakítás emellett a cégcsoport működését is egyszerűsíti.
Más lesz a munka
A folyamat várhatóan hatással lesz a helyi foglalkoztatásra, ugyanakkor ennek részleteit még egyeztetik az üzemi tanáccsal és a szakszervezettel.
Orosz Zoltán, a BAT PD ügyvezetője azt írta a közleményben, hogy "a javasolt új irány azt eredményezheti, hogy gyárunk fontos szerepet kap a BAT vállalatcsoport stratégiájában az új, innovatív termékkategóriák terén, így biztosítva, hogy az üzemünk hosszú távon piacképes, magas hozzáadott értéket képviselő termékeket állítson elő a világpiacra".
Az átalakítás a BAT termékeinek hazai forgalmazását, valamint a nagy- és kiskereskedelmi partnerekkel való együttműködést nem érinti.
Sodródohány termelés kerülhet Pécsre
A tellerreport.com csütörtökön délután számolt be arról, hogy a BAT megszünteti a gyártást a hollandiai Groningenben, ahol jelenleg 185 ember dolgozik. A termelést 2022 végén Magyarországra helyezi át a vállalatcsoport. Az MTI értesülései szerint a hollandiai dohánygyár teljes sodródohány termelése Magyarországra kerül a későbbiekben.
A British American Tobacco a magyar piacon a BAT PD révén van jelen, amely a pécsi dohánygyár felvásárlásával jött létre 1992-ben.
Fejlesztették a nikotinpára-gyártást
A BAT PD tavaly szeptemberben jelentette be, hogy 7,5 milliárd forintos fejlesztésével létrehozta harmadik pécsi üzemét, amelyben a korábbiakhoz képest 100 új munkahely jön létre. Akkor közölték azt is, hogy az üzemben 2020 végéig a meglévő egy mellett további öt gyártósor telepítését tervezik. A sajtót már akkor úgy tájékoztatták, a BAT célja, hogy a fejlesztés végére a pécsi gyár lehessen a BAT egyik legnagyobb nikotinpárnagyára a világon.
A termékek exportra készülnek, megcélozva az észak-európai, valamint a német, az osztrák, a cseh, illetve a svájci piacokat. Jövőre a gyár idei termelésének volumenét 3,5-szeresére tervezik növelni.
A BAT a világ egyik vezető dohányipari vállalatcsoportja, amely több mint 50 ezer embernek ad munkát és több mint 200 országban van jelen termékeivel.