Második alkalommal készítette el felmérését a Niveus Consulting Group a magyar vállalkozások gazdasági várakozásairól. Nem meglepő módon a vállalatok gazdasági válság esetén bér-és járuléktámogatást, illetve adócsökkenést látnának szívesen.
Az elmúlt évben a harmaduk kkv-adókedvezményt vett igénybe (amennyiben jogosult volt rá), további 30% K+F adókedvezményt, a többiek viszont jellemzően nem éltek semmilyen adócsökkentési lehetőséggel.
A Niveus Consulting Group több száz fős mintán végzett felmérése a vállalkozások gazdasági várakozásait vizsgálta.
A megkérdezettek 82 százaléka 250 fő alatti-, 15%- 250-1000 közötti, a maradék 3% pedig 1000 főnél több alkalmazottal rendelkező vállalkozás.
Borúlátóak a magyar vállalkozások
A megkérdezettek 75%-a véli úgy, hogy a következő két évben rosszabb lesz az ország gazdasági kilátása, mint az elmúlt két esztendőben.
Nem meglepő, hogy a saját vállalkozásukat illetően sem túlzottan derűlátóak, ugyanakkor közel sem olyan mértékben, mint az ország-kilátásokat illetően. 63%-uk számít kedvezőtlenebb évekre, tavaly ez az arány csupán 45% volt.
De felkészültek elhúzódó válságra…
Gazdasági válság esetén döntően 3 különböző kormányzati beavatkozást igényelnének a cégek: 50% adócsökkenést/adókedvezményt, közel 25% bértámogatást és szintén 25% járuléktámogatást. Ezek az arányok megegyeznek a tavalyi év során mértekkel.
Míg tavaly a cégek alig 40%-a rendelkezett válságtervvel, addig idén ez az arány megnőtt 83%-ra, a tudatosság valószínűleg az elhúzódó bizonytalan időszaknak tudható be.
Kevesebben élnek adókedvezményekkel
A felmérés rákérdezett a korábban igénybe vett és az elvárt adókedvezményekre; a válaszok mindkét esetben vegyes képet mutatnak.
Ebből is látszik, hogy a tudatos adótervezés nagyon sokat segíthet a cégek adópozíciójának további javításában.
Nincs egységes álláspont
Nincsen egységes álláspont: eltérő válaszok születtek arra a kérdésre, hogy milyen adókedvezményeket látnának szívesen; 23% mondta a bérekhez kapcsolódó adó jellegű támogatást, 16% a helyi iparűzési adó maximalizálását, 26% további energiahatékonysági adókedvezményt várna, 33% nem válaszolt a kérdésre.
Az energiahatékonysági adókedvezmények kihasználása terén is van további mozgástér a vállalkozások számára.
Nehezített pálya
A felmérés kíváncsi volt arra, hogy a közelmúlt eseményei mekkora hatással vannak a magyar vállalkozásokra.
Inflációnövekedés: a döntő többség (92%) érzi a negatív hatást.
Rezsi- és finanszírozási emelkedése: mindenkit negatívan érintenek. Előbbi hatására 20%-uk energiahatékonysági beruházásokat hajtott végre, 15% pedig csökkentette a bérelt irodaterületét.
A finanszírozási díjak emelkedése 27%-nál a beruházások ellehetetlenítését okozta, 10%-nál likvid problémákat okozott, további 10%-nál támogatott hitelkonstrukció igénybevételére került sor.
A fentiek is további átgondolásra késztetik a vállalkozásokat, amelyek sok esetben nem egy, hanem komplex szolgáltatási területek összehangolt beavatkozását igénylik.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!