Amikor 2020-ban bemutatták, a BP stratégiája az ágazat legambiciózusabb stratégiája volt, amely 2030-ig a termelés 40 százalékos csökkentését és a megújuló energiaforrások gyors növekedését ígérte. A BP tavaly februárban 25 százalékos csökkentésre mérsékelte a célt, ami az évtized végére napi 2 millió hordó kitermeléssel járna, mivel a befektetők az energetikai átállás helyett a rövid távú hozamokra összpontosítottak.
A londoni tőzsdén jegyzett vállalat most több új beruházást céloz meg a Közel-Keleten és a Mexikói-öbölben, hogy növelje olaj- és gázkitermelését
– tudta meg a Reuters.
Auchincloss januárban vette át az irányítást, de azóta nehezen tudta megfékezni a BP részvényárfolyamának esését, amely idén eddig alulteljesítette riválisait, mivel a befektetők megkérdőjelezik, hogy a vállalat jelenlegi stratégiája alapján képes-e nyereséget termelni.
Az új vezérigazgató igyekezett elhatárolódni elődje, Bernard Looney megközelítésétől, és fogadkozott, hogy inkább a megtérülésre és a legjövedelmezőbb üzletágakba, elsősorban az olaj- és gáziparba történő befektetésekre összpontosít.
Ahogy Murray az év elején mondta... az irány ugyanaz - de egyszerűbb, koncentráltabb és magasabb értéket képviselő vállalatként fogunk teljesíteni
– mondta a BP szóvivője. A vállalat továbbra is a nettó nulla kibocsátást tűzte ki célul 2050-re.
Auchincloss egy februári befektetői napon fogja bemutatni frissített stratégiáját, beleértve a 2030-as termelési cél eltörlését, bár a gyakorlatban a BP már lemondott róla. A rivális Shell is lelassította energiaipari átállási stratégiáját, mióta az új vezérigazgató hivatalba lépését követően eladta az energia- és megújuló üzletágakat, és visszavágta az olyan projekteket, mint a tengeri szélerőművek, a bioüzemanyagok és a hidrogén.
A Közel-Keletre irányult a fókusz
A BP jelenleg három új iraki projektbe való befektetésről tárgyal, köztük a Majnoon mezőn történő befektetésről. Augusztusban a BP megállapodást írt alá az iraki kormánnyal az ország északi részén található Kirkuk olajmező fejlesztéséről és feltárásáról, amelyhez erőművek és napenergia-kapacitás kiépítése is tartozik. A BP azt is fontolgatja, hogy befektet a kuvaiti mezők újrafejlesztésébe.
Auchincloss, aki májusban bejelentette, hogy 2026 végéig 2 milliárd dolláros költségmegtakarítást hajt végre, az elmúlt hónapokban szüneteltette az új tengeri szél- és bioüzemanyag-projektekbe történő beruházásokat, és 30-ról 10-re csökkentette az alacsony szén-dioxid-kibocsátású hidrogénprojektek számát.
A BP mindazonáltal megszerezte a fennmaradó 50 száalékotot a Lightsource BP napenergiával foglalkozó közös vállalkozásában, valamint 50 százalékos részesedést a Bunge brazil bioüzemanyag-üzletágában.