Több mint száz brit vállalat ismerte el, hogy megsértette az Oroszország elleni szankciókat Moszkva tavalyi, teljes körű ukrajnai inváziója óta – derül ki a hivatalos adatokból.
A brit pénzügyminisztériumhoz benyújtott, és a Financial Times által látott információszabadság-kérelem szerint május 17-ig összesen 127 vállalat hozta önként nyilvánosságra a szankciók megsértését a brit kormánynak.
A jogsértések önkéntes elismerésével és a vizsgálatokban való együttműködéssel a vállalkozások csökkenthetik a kormány büntetéseit.
Az Egyesült Királyság több mint 1600 személyt és vállalatot helyezett szankciók hatálya alá azóta, hogy Oroszország 2022 februárjában megtámadta Ukrajnát. A háborúra válaszul az Egyesült Királyság a legsúlyosabb szankciócsomagot alkotta meg az orosz gazdasággal szemben, moratóriumot rendelve el a több mint két tucat bankkal és több mint száz oligarchával üzletelő brit szervezetekre.
Stacy Keen, a Pinsent Masons ügyvédi iroda pénzügyi bűnözéssel foglalkozó partnere szerint a szankciók terjedelme nagy próbatétel elé állította a brit vállalkozásokat, mivel Oroszország sokkal jobban integrálódott a világgazdaságba, mint egyéb szankciókkal sújtott országok, például Irán és Észak-Korea.
Az orosz magánszemélyeknek és szervezeteknek volt egy olyan lábnyomuk a hazájukon kívül, ami talán, ha az iráni vagy a szíriai rezsimet nézzük, elenyésző volt. A vállalkozásoknak fontolóra kell venniük a jogsértések beismerését
– tette hozzá Keen. A szankciók megszegésének büntetése a figyelmeztető levéltől kezdve a polgári jogi szankcióig vagy akár a büntetőjogi felelősségre vonásig is terjedhetnek. A pénzbüntetéseknek pedig nincs felső határa.
A brit pénzügyminisztérium Pénzügyi Szankciók Végrehajtási Hivatala felelős a jogsértések nyomon követéséért. A hivatal a jogsértés értékelésekor figyelembe veszi a vonatkozó erőfeszítéseket és az elvégzett ellenőrzéseket, mint lehetséges enyhítő tényezőket.
A transzparencia hiánya miatt könnyebb volt a szabályszegés
A vállalatok valódi irányítóinak átláthatóságával kapcsolatos problémák, valamint az esetlegesen fedőcégek mögött álló orosz részvényesek megnehezíthetik a brit vállalatok számára annak garanciáját, hogy nem sértették meg a szankciókat.
Az Egyesült Királyság és az Oroszország közötti, számos iparágat érintő kapcsolatok mértékét tavaly az mutatta meg, amikor a Chelsea Football Club válságba került, miután szankciókat jelentettek be a klub akkori tulajdonosa, az orosz oligarcha, Roman Abramovics ellen.
A lépés átmenetileg felfüggesztette a londoni csapat eladását, és veszélybe sodorta a szponzori megállapodásokat is. A nyugati szankciók következtében 2022 februárja óta 300 milliárd dollárt zároltak, amely az orosz központi bank tulajdonát képezi.
Az EU vezetői a múlt hónapban jóváhagyták azt a tervet, hogy a befagyasztott orosz vagyonból származó több milliárd eurós bevételt Ukrajna megsegítésére fordítsák. Az Európai Bizottság várhatóan december elején nyújt be jogi javaslatokat.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!