Újabb sztrájknap van kedden Franciaországban, január közepe óta ez a hatodik – írja a BBC. A legtöbb vasút és metró nem közlekedik, számos iskola ki sem nyit, több városban is tüntetéseket szerveznek. Becslések szerint ezúttal 1,1-1,4 millió fő vonulhat kis az utcára.
Egyelőre nem úgy tűnik, hogy a kormányt elrettentenék ezek a megmozdulások a tervezett nyugdíjreform bevezetésétől. Továbbra is azt tartják a nyugdíjrendszer és az államháztartás fenntarthatósága szempontjából egyetlen járható útnak, ha 62 évről 64 évre emelik a nyugdíjkorhatárt. A Napi.hu-nak nyilatkozó szakértő szerint március 26-ra akár már meg is születhet az új törvény.
Emmanuel Macron francia elnök és kormány hajthatatlansága nyomán azonban vérszemet kaphatnak a szakszervezetek. A napokban egy szakszervezeti vezető már azt nyilatkozta, hogy már folynak az eszkalációs tárgyalások, bevonnák a munkabeszüntetésbe az energiatermelés területén és a gázterminálok működéséért felelős dolgozókat is. Azt tervezik, hogy „térdre kényszerítik az országot”.
Mennyire rengette meg a gazdaságot a sztrájkhullám?
Az ING készített egy hatástanulmányt, amelyben a bank elemzői számításba vették az év eleje óta megrendezett öt munkabeszüntetés direkt (a vállalatokat közvetlenül érintő) és indirekt (a vállalatokat közvetetten, a tömegközlekedés szünetelése miatt érintő) hatásait.
Arra jutottak, hogy bizonyos szektorokat némileg visszavetettek ugyan a sztrájkok, ám összességében a GDP-növekedés egészét nézve, minimális és csak rövidtávú negatív hatást gyakoroltak.
A nemzeti statisztikai hivatal (INSEE) adatai alapján a korábbi nagy tüntetések 1995-ben, 2007-ben és 2018-ban 0,1-0,2 százalékpontos mínuszt jelentettek az érintett negyedévekben a GDP-növekedés szempontjából.
Az ING elemzői arra hívják fel a figyelmet, hogy a pandémia ideje alatt kiépült a home office rendszere. A vállalatok így már előre készülhetnek a bejelentett sztrájknapokra központilag elrendelt home office-szal, kiiktatva ezzel az indirekt negatív hatásokat.
Amennyiben a szakszervezetek el tudják érni, hogy drámai mértékben eszkalálódjon a sztrájkhelyzet, és akár több héten át tartó blokádot is tudnak produkálni, az 0,1-0,2 százalékpontos mínuszt jelentene az ING szerint egy munkabeszüntetések nélküli becsült növekedéshez képest. A bank elemzői rámutattak, ez stagnáláshoz vezetne az első negyedévben. Ugyanakkor azt is kiemelték, a 0,2 százalékpontos mínusz realizálódására nincs sok esély, jelenleg ez tekinthető a legrosszabb forgatókönyvnek gazdasági szempontból.
Sztrájktámogatottság
A francia munkavállalóknak mindössze 11 százaléka szakszervezeti tag, és szakértők szerint a lakosság jelentős része nem hisz abban, hogy ezeknek a szervezeteknek van még valós érdekérvényesítő ereje.
Az Elabe francia közvélemény-kutató csoport felmérése alapján azonban ezúttal az állampolgárok
- 56 százaléka támogatja a gördülő sztrájkot,
- 59 százalékuk azt is, ha kísérletet tesznek az ország teljes megbénítására.
A Napi.hu-nak nyilatkozó szakértő szerint viszont ez egy teljesen logikus folyamat lenne, hiszen Franciaország uniós viszonylatban kirívóan gyorsan engedi nyugdíjba a munkavállalóit. Ezzel a törvénytervezettel pedig gyakorlatilag csak az uniós átlaghoz közelítenének nyugdíjkorhatár szempontjából, egyáltalán nem pedig ahhoz a réteghez, ahol a legmagasabb a nyugdíjkorhatár.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!